Σαν σήμερα η Άρσεναλ διέσυρε με 5-1 την Ίντερ μέσα στο Μιλάνο!

Θυμηθείτε την θριαμβευτική βραδιά της ομάδας του Αρσέν Βενγκέρ

Είκοσι χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από το βράδυ που η Άρσεναλ πέτυχε μία από τις πλέον επιβλητικές νίκες της στα Κύπελλα Ευρώπη.

Συγκεκριμένα, στις 25 Νοεμβρίου 2003, οι «κανονιέρηδες» με προπονητή τον Αρσέν Βενγκέρ βρέθηκαν στο Μιλάνο, για να αντιμετωπίσουν την Ίντερ που στην 3η αγωνιστική τους είχε νικήσει με 3-0 μέσα στο τότε «Χάιμπουρι».

Οι Λονδρέζοι, λοιπόν, κατάφεραν να σκορπίσουν σαν… σκόνη τους «νερατζούρι», διασύροντάς τους με 5-1 μέσα στο Μεάτσα.

Ο Ανρί είχε ανοίξει το σκορ για την αγγλική ομάδα στο 25’, με τον Κριστιάν Βιέρι να ισοφαρίζει σε 1-1 μετά από 8 λεπτά (στο 33’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Λιούνγκμπεργκ κατάφερε να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην Άρσεναλ, η οποία ήταν καταιγιστική στο φινάλε της αναμέτρησης με τρία γκολ (του Ανρί στο 85’, του Εντου στο 88’ και του Πιρές στο 89’).

Πηγή: Sport-fm.gr

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση