Πέρασε από το Λίβερπουλ και συνεχίζει το… κυνήγι η Άρσεναλ!

Ένα γκολ του Τροσάρ ήταν αρκετό για την Άρσεναλ ώστε να λυγίσει την Έβερτον

Συνεχίζει το κυνήγι η Άρσεναλ! Οι «κανονιέρηδες» πέρασαν από το «Γκούντισον Παρκ», επικρατώντας 1-0 της Έβερτον και έπιασαν δεύτερη θέση, όντας στο -2 από την κορυφή και τη Μάντσεστερ Σίτι η οποία συνεχίζει με το απόλυτο (5/5).

Καθ’ όλα ανώτερη σε όλο το ματς η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, η οποία θα μπορούσε να καθαρίσει νωρίτερα το παιχνίδι αλλά βρήκε εν τέλει το γκολ στην τελική ευθεία του αγώνα και πήρε δεύτερο σερί τρίποντο στην Premier League.

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρήκε γκολ με τον Μαρτινέλι στο 20’, αλλά το τέρμα του τελικά δεν μέτρησε καθώς υπήρξε οφσάιντ. Μια στιγμή, η οποία ήταν και η καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, με τον ρυθμό να είναι χαμηλός και η Έβερτον να παίζει αρκετά σφιχτά για να κρατήσει το μηδέν, όπως και έκανε (0-0).

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «κανονιέρηδες» να είναι πιο αποφασισμένοι πάντως. Είχαν τον έλεγχο και βρίσκονταν γύρω από το… κουτί, έφτιαξαν φάσεις με καλύτερη αυτή του Έντεγκααρντ και τελικά βρήκαν το γκολ. Ήταν το 69ο λεπτό με τον Σάκα να φτιάχνει το 1-0 που πέτυχε ο Τροσάρ! Ένα τέρμα που εν τέλει έμεινε ως το φινάλε της αναμέτρησης και αποδείχτηκε… χρυσό για τους φιλοξενούμενους.