Ματσάρα στο «Στάμφορντ Μπριτζ»! (vid)

Όρθια κόντρα στην Τσέλσι με ψυχωμένο come-back η Άρσεναλ

Το λονδρέζικο ντέρμπι δεν έβγαλε νικητή! Τσέλσι και Άρσεναλ έμειναν στο 2-2 στο μεγάλο ματς της 9ης αγωνιστικής, με τους γηπεδούχους να μένουν στη μέση της βαθμολογίας και οι φιλοξενούμενοι να ισοβαθμούν με τη Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή.

Όλα έδειχναν… σβηστή νίκη των «μπλε», αφού ως το 77’ προηγούνταν με 2-0 και είχαν περιορίσει στο έπακρο τους «κανονιέρηδες», οι οποίοι ξαναμπήκαν στο ματς από το δώρο του Σάντσεθ και κατάφεραν τελικά να σώσουν την ισοπαλία.

Η διακοπή φάνηκε να κάνει καλό στην Τσέλσι, αφού έβγαλε διαφορετικά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 15ο λεπτό με πέναλτι του Πάλμερ. Με τους γηπεδούχους να πατάνε καλά στο χορτάρι του «Στάμφορντ Μπριτζ», έχοντας τον Μούντρικ σε εξαιρετική κατάσταση. Με τον Ουκρανό τελικά στο 48ο λεπτό να βρίσκει δίχτυα για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η Τσέλσι ήλεγχε το ματς, είχε το πάνω χέρι και δεν απειλούνταν ιδιαίτερα. Μέχρι ο Σάντσεθ να κάνει ένα μεγάλο λάθος, να… τροφοδοτήσει επί της ουσίας τον Ράις, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση από τα 25 μέτρα σκόραρε για να μειώσει σε 2-1. Ένα γκολ που έδωσε έξτρα ψυχολογία στους «κανονιέρηδες», που κυνήγησαν την ισοφάριση και τη βρήκαν τελικά με τον Τροσάρ στο 84ο λεπτό να υπογράφει το come-back της Άρσεναλ που κατάφερε να σώσει τον βαθμό.