Λυτρωτής Ράις για την Άρσεναλ σε μυθική ματσάρα στο Λούτον!

Τεράστια νίκη για την Άρσεναλ, που με γκολ του Ράις στις καθυστερήσεις λύγισε με... 4-3 τη μαχητική Λούτον εκτός έδρας!

Η Λούτον απείλησε με γκέλα την Άρσεναλ, όμως η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα απέδρασε με 4-3 από το "Kenilworth Road" χάρη σε γκολ στο τέλος και ξέφυγε στο +5 από τη 2η θέση της βαθμολογίας της Premier League!

Οι «κανονιέρηδες» πήραν το προβάδισμα στο 20’ με τον Μαρτινέλι, ωστόσο ισοφαρίστηκαν μετά από πέντε λεπτά με γκολ του Όσο. Παρ’ όλα αυτά, οι Λονδρέζοι ανέκτησαν το κεφάλι στο σκορ με τον Ζεσούς πριν το ημίχρονο (45’).

Οι νεοφώτιστοι ωστόσο δεν... ένιωθαν και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Ράγια, ανατρέποντας τα δεδομένα με Αντεμπάγιο (49’) και Μπάρκλεϊ (57’)!
Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον ανεβασμένο Χάβερτς (60’), με το σκορ να... κολλά εκεί για αρκετή ώρα, μέχρι να χτυπήσει στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά ο Ράις, για να λυτρώσει την ομάδα του.
Νωρίτερα, η Γουλβς επιβλήθηκε 1-0 της Μπέρνλι εντός έδρας και πήρε βαθιά ανάσα, καθώς απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
Το ματς κρίθηκε στο 42ο λεπτό με γκολ του Χουάνγκ.