Η Άρσεναλ «πάτησε» την Τσέλσι και παραμένει πρώτη! (vid)

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 1-0 μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ»

Η Άρσεναλ πάει για πρωτάθλημα και δεν είναι αστείο! Οι «κανονιέρηδες» πέρασαν με 1-0 από το «Στάμφορντ Μπριτζ» απέναντι στην Τσέλσι και μετά από 13 αγώνες παραμένουν πρώτοι στην Premier League, στο +2 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα μπήκε πολύ δυνατά και είχε την υπεροχή από το πρώτο μέρος χάνοντας την πιο σημαντική ευκαιρία με την κακή κεφαλιά του Ζεσούς. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο πιεστικοί στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 63’ με το καταπληκτικό χτύπημα κόρνερ του Σάκα, που πέρασε από όλη την άμυνα, με τον Γκαμπριέλ να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα πάνω στη γραμμή. Σάκα και Όντεγκααρντ έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για την Άρσεναλ, ενώ οι απογοητευτικοί «μπλε» δεν απείλησαν παρά ελάχιστα την εστία του Ράμσντεϊλ και με το αποτέλεσμα αυτοί είναι έβδομοι.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

90+5' Τέλος του αγώνα

86' 72% η κατοχή για την Τσέλσι στο τελευταίο πεντάλεπτο

75' Τεράστια φάση για την Άρσεναλ. Ο Ζεσούς πέρασε δυο παίκτες, έβγαλε υπέροχα στον Οντεγκααρντ, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να σκοράρει

70' Χωρίς συνοχή η Τσέλσι στην επανάληψη, η Άρσεναλ έχει τον απόλυτο έλεγχο

63' ΓΚΟΛ! 0-1 η Άρσεναλ. Χαμηλό κόρνερ, αδράνησε η άμυνα της Τσέλσι και ο Γκάμπρελ από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα!

55' Χωρίς φάσεις το πρώτο δεκάλεπτο του β' μέρους

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

33' Καλή στιγμή για την Τσέλσι, ο Χάβερτς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει

30' Ημίωρο στο παιχνίδι

29' Ακόμα μια καλή ευκαιρία για την Άρσεναλ, ο Μαρτινέλι είδε τον Ζεσούς, έκανε τη σέντρα, αλλά ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα

20' Πολύ ωραίο κόψιμο του Τιάγκο Σίλβα λίγο πριν το Ζεσούς γίνει επικίνδυνος

19’ Μετά το γρήγορο παιχνίδι των πρώτων λεπτών, ο ρυθμός έχει πέσει στο ντέρμπι

18' Σουτ Μαρτινέλι η μπάλα άουτ, δεν απείλησε καθόλου

15' Πρώτο δεκαπεντάλεπτο

10' Πρώτη καλή φάση, η Άρσεναλ άλλαξε εξαιρετικά τη μπάλα, ο Γουάιτ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ πέρασε άουτ

1' Σέντρα στο παιχνίδι!

-1 Σε πολύ λίγο ξεκινά ντέρμπι

Τσέλσι (Πότερ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Τσαλόμπα, Τιάγκο Σίλβα, Κουκουρέγια, Λόφτους-Τσικ, Μάουντ, Ζορζίνιο, Χάβερτς, Ομπαμεγιάνγκ, Στέρλινγκ

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο, Παρτέι, Τζάκα, Σάκα, Όντεγκααρντ, Μαρτινέλι, Ζεσούς