Αγκαλιά με την πρόκριση η Άρσεναλ, βουλιάζει η Σεβίλλη

Η Άρσεναλ επικράτησε 2-0 της Σεβίλλης και ξέφυγε στο +4 από τους διώκτες της

Άλμα πρόκρισης για τα νοκ άουτ του Champions League έκανε η Άρσεναλ, που επιβλήθηκε 2-0 της Σεβίλλης και ξέφυγε στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου, την ώρα που η Αϊντχόφεν νικούσε 1-0 τη Λανς και έμπαινε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης.

Παραμένουν ζωντανοί οι Γάλλοι, βυθίζονται οι Σεβιγιάνοι, που έχουν μείνει στον πάτο του γκρουπ δίχως νίκη.

Άρσεναλ-Σεβίλλη 2-0

Οι Λονδρέζοι μπήκαν αναμενόμενα πιο δυνατά και δημιούργησαν αρκετές καλές ευκαιρίες, πριν φτάσουν τελικά στο 1-0 στο 29ο λεπτό. Σκόρερ ο Τροσάρ, που εκμεταλλεύτηκε την... πάρε-βάλε πάσα του Σάκα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Το 2-0 άργησε αλλά ήρθε πάνω στην ώρα για να κλειδώσουν οι «κανονιέρηδες» τη νίκη, με τον Σάκα να τελειώνει ιδανικά τη φάση μετά από μπαλιά του Μαρτινέλι στο 63'.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με την Άρσεναλ να ανεβαίνει στους εννέα βαθμούς και να ετοιμάζεται για την πρώτη της πρόκριση στα νοκ άουτ του θεσμού μετά από επτά χρόνια.

Αϊντχόφεν-Λανς 1-0

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Ολλανδούς, καθώς στο 12ο λεπτό ο Μπακαγιόκο βρήκε τον Ντε Γιονγκ μέσα στην περιοχή και εκείνος άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, με τους Ολλανδούς να κρατούν το υπέρ τους προβάδισμα απέναντι στους Γάλλους που συνήλθαν από το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν αλλά δεν μπορούσαν να βρουν την ισοφάριση.

Η Λανς ήταν ακόμη πιο κινητική στο δεύτερο μέρος, με τον Μπενίτες ωστόσο να επεμβαίνει όποτε χρειάστηκε και να κρατά το μηδέν. Κι όταν δεν μπόρεσε εκείνος, επενέβη το... δοκάρι, που σταμάτησε το σουτ του Γκιλαβογκί στο 88'!

Λίγο αργότερα, ο Τίλμαν έκοψε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Φουλζινί, με τον Γκιλαβογκί να αποβάλλεται στη συνέχεια με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κάπως έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με την PSV να ανεβαίνει στη 2η θέση, μαζί με τους ηττημένους.