Άρσεναλ-Λέστερ 4-3: Τι ματς Θεέ μου! (vid)

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στην φετινή Πρέμιερ Λιγκ

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε η φετινή σεζόν στην Αγγλία. Η Άρσεναλ με μεγάλη ανατροπή κέρδισε την Λέστερ με 4-3, αν και έχανε μέχρι το 83’ με 2-3. Οι αλλαγές του Βενγκέρ έφεραν αποτέλεσμα και οι «κανονιέρηδες» του Λονδίνου ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο την χρονιά.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στο Λονδίνο άρχισε με εντυπωσιακό ρυθμό. Στο 2’ ο Λακαζέτ  με κεφαλιά από την σέντρα του Ελνενί πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Αγγλία στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Οκαζάκι ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά από κεφαλιά-πάσα του Μαγκουάιρ. Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό στη συνέχεια, με την Λέστερ να «στέκεται» εξαιρετικά σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Στο 29’ η Λέστερ πήρε το προβάδισμα. Ήταν το λάθος του Τσάκα, έκλεψε την μπάλα από αριστερά ο Ολμπράιτον, ο οποίος έκανε το γύρισμα στην περιοχή και με κοντινή προβολή ο Βάρντι πέτυχε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και το πέτυχε πριν την λήξη του ημιχρόνου. Μετά από μια φάση διάρκειας στα καρέ της Λέστερ, ο Ουέλμπεκ με κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Κολάσινατς ισοφάρισε σε 2-2. Σκορ που ήταν και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη άρχισε με την Λέστερ να είναι καλύτερη. Στο 52’, ο Τσεχ έσωσε προ του Βάρντι, ενώ στο 55’ ο Τσεχ απέκρουσε το σουτ του Μαχρέζ σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Τζέιμι Βάρντι με κεφαλιά από το κόρνερ του Μαχρέζ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 2-3. Η Άρσεναλ, στη συνέχεια, ανέβασε στροφές και είχε δύο καλές φάσεις  (74’ και 75’) με Τσαμπερλέιν και Οζίλ. Νωρίτερα, ο Βενγκέρ είχε αλλάξει την διάταξη του με τις αλλαγές του, φορτώνοντας την επίθεσή του. Οι αλλαγές του Βενγκέρ είχαν αποτέλεσμα, καθώς ο Ράμσεϊ με πλασέ στο 83’ από μπαλιά του Τσάκα και ο Ζιρού στο 85’ με εντυπωσιακή κεφαλιά έκαναν την ολοκληρωτική ανατροπή για τους «κανονιέρηδες» του Λονδίνου.

Έτσι η Άρσεναλ, κερδίζει σε πρεμιέρα μετά από 3 χρόνια στο πρωτάθλημα, «σπάζοντας» μια αρνητική παράδοση που είχε δημιουργήσει.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Τσεχ, Χόλντινγκ (67' Ζιρού), Μονρεάλ, Κολάσινατς, Μπεγερίν, Ελνένι (67' Ράμσει), Τσάκα, Όξλεϊντ- Τσάμπερλεϊν, Εζίλ, Γουέλμπεκ (76 Ουόλκοτ), Λακαζέτ

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Φουκς, Μαχρέζ, Εντιντί, Τζέιμς (82' Ιενάτσο), Ολμπράιτον (88' Γκρέι), Οκαζάκι (72' Αμαρτέι), Βάρντι.