Κόντε: «Πρέπει να φτιάξω νέο σύστημα με 9 ή 10 παίκτες»!

«Καρφιά» κατά της διαιτησίας έριξε ο Αντόνιο Κόντε μετά την ήττα-σοκ της Τσέλσι από τη Μπέρνλι (2-3).

Οι Λονδρέζοι ξεκίνησαν με μία αναπάντεχη εντός έδρας ήττα την προσπάθεια για να υπερασπιστούν τον τίτλο τους στην Premier League, ωστόσο από το 14' έπαιζαν με δέκα παίκτες κόντρα στη Μπέρνλι, ενώ στο 81' έμειναν με εννιά κι ο Κόντε δεν άφησε ασχολίαστη τη διαιτησία του αγώνα.

«Η ομάδα προσπαθεί να κάνει το καλύτερο δυνατό για τις μεταγραφές. Δεν ανησυχώ, είμαι έτοιμος να παλέψω. Επαναλαμβάνω, ότι το πιο σημαντικό είναι να συγκεντρωθούμε στην δουλειά μας και να την κάνουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

Η κόκκινη του Κέιχιλ ήταν η φάση-κλειδί στον αγώνα. Ξεκινήσαμε καλά και κυριαρχήσαμε στη συνέχεια. Μετά από την αποβολή το παιχνίδι άλλαξε. Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και πρέπει να το διορθώσουμε αυτό. Εάν ήμασταν ικανοί να παραμείνουμε στο ματς, τότε τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ διαφορετικά στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί οι παίκτες μου έδειξαν τρομερή θέληση για να αλλάξουν το σκορ.

Στα τρία τελευταία επίσημα παιχνίδια, έχουμε τελειώσει με εννέα ή δέκα παίκτες πρέπει να προσπαθήσω να προσαρμόσω ένα νέο σύστημα και να προβλέψω αυτή την κατάσταση, να παίζω με λιγότερους ποδοσφαιριστές. Δεν θέλω να σχολιάσω τον διαιτητή, όχι. Προσπαθήσαμε μέχρι το τέλος να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα εναντίον της Μπέρνλι. Ήταν κρίμα γιατί ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν δικός μας», δήλωσε ο Ιταλός τεχνικός.