Άρσεναλ - Τότεναμ 0-2: Με γκολ των Σον και Άλι...η Τότεναμ στα ημιτελικά!

Μεγάλη πρόκριση για την Τότεναμ στος «4» του Καραμπάο Καπ!

Πολύ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ η Τότεναμ επικράτησε της Άρσεναλ μέσα στο Emirates με 0-2 με τα γκολ των Σον και Άλι, ένα σε κάθε ημίχρονο και έτσι οι «Σπερς» πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. 2η συνεχόμενη ήττα για την κακή σήμερα Άρσεναλ η οποία δεν ήταν ανώτερη σε κανένα σημείο του αγώνα και έτσι αυτή είναι πρώτη εντός έδρας ήττα για τους «Κανονιέρηδες» από τον περασμένο Άυγουστο.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες προσπαθώντας να επιβληθούν η μια της άλλης, με την Άρσεναλ να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο 12ο λεπτό και συγκεκριμένα με τον Μκιταριάν να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ με τον Γκαζανίγκα, χωρίς όμως να καταφέρει να νικήσει τον Αργεντινό τερματοφύλακα. Παρ΄ όλα αυτά την κατοχή της μπάλας την είχε η Τότεναμ και από αυτό καρποφόρησαν οι φιλοξενούμενοι μιας και στο 20ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Ποκετίνο βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Άλι να βγάζει την τέλια μπαλιά προς το μέρος του Σον και ο Κορεάτης πλάσαρε τον Τσεχ για το 0-1. Στη συνέχεια του 1ου μέρους η Άρσεναλ είχε δύο καλές στιγμές, αρχικά με το πολύ ωραίο σουτ του Ράμσεϊ, το οποίο πρώτα αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Γκαζανίγκα και στη συνέχεια βρήκε στο δοκάρι και την κεφαλιά του Σωκράτη, ωστόσο η μπάλα πήγε λίγο έξω με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-1.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στους ίδιους ρυθμούς ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ισοφαρίσουν χωρίς όμως να τα καταφέρουν κι αυτό γιατί η πρώτη επαφή του Κέιν με την μπάλα ήταν μια μαγική μπαλιά που έβγαλε τον Ντέλε Άλι μόνο απέναντι από τον Τσεχ και αυτός πλάσαρε με έξυπνη λόμπα για το 0-2 των Σπερς στο 60ο λεπτό. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο μόλις επόμενο λεπτό ο Λακαζέτ βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του κατέληξε στο δοκάρι. Ακολούθως στο επόμενο εικοσάλεπτο περιμέναμε την Άρσεναλ πιο επιθετική αλλά αυτό δεν πραγματοποιήθηκε μιας και η αμυντική λειτουργία της Τότεναμ ήταν αξεπέραστη σήμερα και δεν αντιμετώπιζαν προβλήματα από τους επιθετικούς της Άρσεναλ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η επόμενη καλή στιγμή του αγώνα να είναι στο 84ο λεπτό για την Τότεναμ, με τον Έρικσεν να επιχειρεί το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Τσεχ να αποκρούει και το 0-2 να παραμένει το σκορ της αναμέτρησης μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Άρσεναλ: Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι ποδοσφαιριστές του Έμερι μιας και δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και έτσι έχασαν την ευκαιρία να προκριθούν στους «4» της διοργάνωσης

Τότεναμ : Αναμφίβολα οι δύο σκόρερ του αγώνα, Σον και Άλι, οι οποίοι έδωσαν στην ομάδα τους το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Πολύ καλή ήταν γενικά και η αμυντική λειτουργία των Σπερς, μιας και δεν απειλήθηκαν αισθητά από την Άρσεναλ

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Άρσεναλ: Απογοητευτικός ο Μκιταριάν μιας και στο 12ο λεπτό θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά νικήθηκε από τον Γκαζανίγκα. Σε ρηχά νερά και ο Ομπαμεγιάνγκ σήμερα, δεν του παρουσιάστηκαν αξιόλογες ευκαιρίες.

Τότεναμ: Δεν μπορούμε να πούμε πως υστέρησε κάποιος με την απόδοση του σήμερα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Άρσεναλ (Έμερι): Δεν του βγήκαν οι επιλογές σήμερα, παραξένεψε πολλούς το γεγονός πως δεν χρησιμοποιήθηκε ο Οζίλ, τον οποίο όπως ο ίδιος δήλωσε άφησε εκτός για τακτικούς λόγους.

Τότεναμ (Ποκετίνο): Μεγάλη και γενναία πρόκριση για την ομάδα του, έχει πλέον την ευκαιρία να προχωρήσει στην διοργάνωση μιας και το τελευταίο τρόπαιο των Σπερς ήταν το Λιγκ Καπ, το 2008 με τον Χουάντε Ράμος στον πάγκο

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Jonathan Moss): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα ο Άγγλος διαιτητής

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Άρσεναλ (Έμερι): Τσεχ, Μάιτλαντ- Νάιλς, Σωκράτης, Τσάκα, Μονρεάλ, Τορέιρα, Γκεντουζί (Νκετιά 64'), Μκιταριάν (Κοσιελνί 46'), Ιβόμπι (Λακαζέτ 59'), Ράμσεϊ, Ομπαμεγιάνγκ

Τότεναμ (Ποκετίνο): Γκαζανίγκα, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ρόουζ, Γουίνκς, Σισσοκό, Έρικσεν, Άλι, Λούκας (Κέιν 58'), Σον (Λαμέλα 78')

Σκόρερς: -/ Σον, Άλι

Κίτρινες Κάρτες: Γκεντουζί, Τσάκα / Άλι, Έρικσεν