Τριάρα με ηγέτη Λακαζέτ και στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας η Λιόν

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λακαζέτ και εξαιρετική εμφάνιση στο β’ μέρος, η Λιόν επικράτησε με 3-0 της Βαλενσιέν και πήρε το εισιτήριο του τελικού του Κυπέλλου Γαλλίας.

Ο Λακαζέτ «καθάρισε» για τη Λιόν και η «Ολιμπίκ» βρίσκεται στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας!
Οι «λιονέ» επικράτησαν με 3-0 της Βαλενσιέν, χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, και πλέον περιμένουν τον νικητή του Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεν για να γνωρίζουν την ομάδα την οποία θα αντιμετωπίσουν για την κούπα.

Η Λιόν είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 11’ με το σουτ του Μανγκαλά να σταματάει στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Η αντίδραση της Βαλενσιέν ήταν σχετικά άμεση, με τον Ντουκουρέ στο 39ο λεπτό να βρίσκει δίχτυα, ωστόσο το τέρμα του δεν μέτρησε για οφσάιντ.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας πέναλτι στο 50’ με τον Λακαζέτ ένα λεπτό αργότερα να το μετουσιώνει σε γκολ. Δεν σταμάτησε όμως εκεί και ο ίδιος παίκτης στο 57’ έγραψε το 2-0 για την ομάδα του.

Η Βαλενσιέν δεν μπορούσε έπειτα να κάνει και πολλά και να απειλήσει ιδιαίτερα, με τον Όρμπαν στο 75ο λεπτό να τελειώνει το παιχνίδι γράφοντας το 3-0! Τα υπόλοιπα λεπτά που απέμειναν ήταν διαδικαστικά, με τη Λιόν να παίρνει μια σπουδαία πρόκριση στον μεγάλο τελικό Κυπέλλου.

Πηγή: Sport-fm.gr

Γαλλία: Τελευταία Ενημέρωση