Σπουδαία Μονακό άλωσε τη Βρετάνη

Μπήκε στο κόλπο της κατάκτησης της 3ης θέσης

Σπουδαία νίκη για τη Μονακό που ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με τη νίκη επί της Ρεν με 3-2 και πλέον μπήκε για τα καλά στη μάχη για το κυνήγι των θέσεων του Champions League, αφού μείωσε στο -3 από την ομάδα της Βρετάνης που έμεινε στους 56.

Η Ρεν μπήκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με κεφαλιά του Φλαβιέν Τάιτ, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ιδανικό ξεκίνημα με γκολ από έναν μέσο. Ωστόσο οι Μονεγάσκοι ανασυντάχθηκαν άμεσα και μόλις στο 12ο λεπτό απάντησαν με τον Βάντερσον από ένα εξαιρετικό γύρισμα του Γκολόβιν. Το πρώτο μέρος βρήκε έτσι τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 1-1.

Στην επανάληψη η Μονακό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με την κεφαλιά ασίστ του Φόλαντ και το εξαιρετικό τελείωσε του Μπεν Γεντέρ που έδωσε προβάδισμα έτσι στην φιλοξενούμενη ομάδα που συνέχισε το ίδιο επιθετικά και έφτασε με αυτόν τον τρόπο και σε ένα τρίτο γκολ, με τον Μποαντού στο 77’, που είχε περάσει πέντε λεπτά νωρίτερα στη θέση του Μπεν Γεντέρ. Το γκολ του Τεριέ, δεν άλλαξε τον τελικό νικητή, με τους Μονεγάσκους να φεύγουν με το τρίποντο

Η 32η αγωνιστική:

Παρασκευή 15/04
Ρεν-Μονακό 2-3 (3' Tάιτ, 90+3' πεν. Τεριέ -12' Βάντερσον, 57' Μπεν Γεντέρ, 77' Μποαντού)