Έχει πάρει φόρα η Λιόν

Eπιβλήθηκε της Νις και διεύρυνε το νικηφόρο σερί της

Στην καλύτερη φόρμα της από το ξεκίνημα της σεζόν βρίσκεται η Λιόν, επιβλήθηκε με 1-0 της Νις, πανηγυρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της (τρεις για τη Ligue 1 και μία για την προημιτελικό του Κυπέλλου Γαλλίας).

Με αυτό το τρίποντο, οι «λιονέ» έφτασαν τους 25 βαθμούς και ξέφυγαν στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού, κοιτάζοντας πλέον προς τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη, η Νις έμεινε χωρίς νίκη για τρίτη διαδοχική αγωνιστική, γνωρίζοντας δεύτερη σερί ήττα και κινδυνεύει να πέσει μέχρι και την τέταρτη θέση.

Ισορροπημένη στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, χωρίς ευκαιρίες για γκολ μέχρι το 22ο λεπτό, όταν ο Μανγκαλά άνοιξε το σκορ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με ιδανικό σουτ στην κίνηση, μετά από σέντρα του Νουαμά.

Στη συνέχεια και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, η Νις είχε διαρκώς την μπάλα στα πόδια της, αδυνατώντας όμως να δημιουργήσει μεγάλες φάσεις για την ισοφάριση και βρίσκοντας μπροστά της μια πολύ σωστά οργανωμένη άμυνα των αντιπάλων της, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.