Επανεκκίνηση στο Σεντ Ετιέν-Μονακό και «τεσσάρα» για τους φιλοξενούμενους

Κανονικά ολοκληρώθηκε εντέλει το Σεντ Ετιέν-Μονακό, για την 34η αγωνιστική της Ligue 1, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε ηχηρή επικράτηση με 4-1. Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας είχε διακοπεί προσωρινά στο 67ο λεπτό λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας που δημιούργησε η μαζική ρίψη καπνογόνων και πυροτεχνημάτων από τους οπαδούς των γηπεδούχων. Ωστόσο, ύστερα από μισή ώρα επανεκκίνησε, με τη Μονακό να ολοκληρώνει το έργο της.

Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμέν μπήκε δυναμικά από την αρχή του ματς. Το κοντινό τελείωμα του Μπεν Γεντέρ στο 23' και η προβολή του Φόλαντ στο 25' έφερε ένα προβάδισμα δύο τερμάτων εντός τριών λεπτών. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 42' με την εκτέλεση πέναλτι του Καζρί. Ωστόσο, δεν αξιοποίησαν αυτήν τη συνθήκη.

Η Μονακό συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο. Το αυτογκόλ του Κολοτζιετζάκ στο 61' για το 1-3 έφερε την αντίδραση των οπαδών της Σεντ Ετιέν, η οποία προχώρησε σε τετραπλή αλλαγή στο 66'. Κατά τη διάρκεια αυτών των κινήσεων έγινε η ρίψη των καπνογόνων.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την επιστροφή τους από αυτά να βρίσκει τους Μονεγάσκους να πετυχαίνουν και τέταρτο τέρμα, με τον Μποαντού στο 77'.

Αυτή ήταν η 6η σερί νίκη για τη Μονακό, η οποία βρίσκεται στην 3η θέση και στο -3 από τη 2η Μαρσέιγ (ματς λιγότερο). Την ίδια στιγμή, η Σεντ Ετιέν συνεχίζει να είναι σε δυσμενή θέση, ούσα 18η (οδηγεί στα μπαράζ υποβιβασμού).

ΛΙΓΚ 1: Τελευταία Ενημέρωση