Έμφραγμα στο 90+4’ για την Παρί!

Έχασε την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά από τους διώκτες της

Σοκ στις καθυστερήσεις για την Παρί! Το σύνολο του Λουίς Ενρίκε κρατούσε τη νίκη στα χέρια μέχρι το 90+4’ κόντρα στην Λιλ, όμως χάρη σε τέρμα του Ντέιβιντ, οι «λιλουά» κατάφεραν να σώσουν τον βαθμό. Χαμένη ευκαιρία για τους Παριζιάνους να αυξήσουν την διαφορά από τους διώκτες τους, παρέμεινε στην 4η θέση η ομάδα του Πάολο Φονσέκα.

Στο 15ο λεπτό η Λιλ έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ του Ζέγκροβα πέρασε δίπλα από το δοκάρι και έξι λεπτά αργότερα η Παρί απάντησε στις ευκαιρίες με τον Ντεμπελέ. Στο 36’ ο Σεβαλιέ είπε «όχι» στον Βιτίνια, ενώ στο 56ο λεπτό η κεφαλιά του Αντρέ πέρασε πάνω από το δοκάρι του Τένας. Στο 66’ η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ντιακιτέ πάνω στον Ερνάντες. Ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Σεβαλιέ για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Γιαζίτσι και τελικά στο 90+4’ ο Ντέιβιντ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.