Κανένα πρόβλημα

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας πέτυχε ο Sabbianco Απόλλων κερδίζοντας στην έδρα του την Ολυμπιάδα Ν. με 3-0 σετ. Οι «γαλάζιες» θα πάνε στη Λευκωσία για να σφραγίσουν την πρόκριση ακόμα και με ήττα 2-3. Η Ολυμπιάδα μπορεί να ελπίζει αφού διεκδικεί την πρόκριση στο χρυσό σετ με νίκη 3-0 ή 3-1.

Από εκεί που έμεινε στο πρωτάθλημα συνέχισε ο Sabbianco Απόλλων που στο πρώτο σετ δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 25-15 την φιλότιμη ομάδα της Ολυμπιάδας Ν. σε 20 λεπτά και να προηγηθεί με 1-0.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι δεν άλλαξε μορφή με την ομάδα του Γιαπάνη να κερδίζει με 25-16 και να πατά γερά προς τον τελικό. Η προσφυγική ομάδα προσπάθησε αλλά οι γηπεδούχες κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι τους.

Ο Λεμεσιανές ήταν καλύτερες και στο τρίτο σετ το οποίο κέρδισαν με 25 –21 και πήραν την καθαρή νίκη με 3-0 σετ. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό, αφού η Ολυμπιάδα πάλεψε στα ίσα τις γηπεδούχες.

Sabbianco ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Μανίταρου, Ανγκούλο, Λαβρούκ, Ιορδάνους, Σπύρου, Χουντίμα, - Λίμπερο: Χριστοφόρου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(ΕΦ. ΠΕΤΡΟΥ): Oικονομίδου, Πέτρου, Νίστρομ, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Ψιλογένη.