«Πάτησε» κορυφή και βλέπει το ντέρμπι η Ομόνοια

Ετοιμάζεται για το ντέρμπι με τον Παφιακό

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια του εξ αναβολής ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας κερδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα στο «Τασσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» με 3-1 σετ. Οι «πράσινοι» έπιασαν στην κορυφή τον Παφιακό με 27 βαθμούς και πλέον οι δυο ομάδες θα τα πουν την Παρασκευή στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής. Οι «ερυθρόλευκοι» που έχουν 16 βαθμούς, αλλά και ένα αγώνα στο χέρι έκαναν σπουδαία δουλειά και δυσκόλεψαν αφάνταστα τους πρωταθλητές.

Καλό το ξεκίνημα της Ομόνοιας στο πρώτο σετ με τους «πράσινους» να προηγούνται 05-01. Άμεσα όμως η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε και με καλά σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή της Ομόνοιας και προηγήθηκε 06-07. Οι παίκτες του Καλματζίδη επανήλθαν και πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων 12-08. Οι «πράσινοι» με ωραίες περιστροφές κατάφεραν να τελειώσου φάσεις με τον κεντρικό Χρίστο Προδρόμου και να αυξήσουν σε 14-09 την ίδια ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να απειλήσουν με τον Βανέγκας.

Η Ομόνοια προσπαθούσε να ελέγξει το παιχνίδι όμως η Νέα Σαλαμίνα με πόντους του Γεωργίου μείωσε σε τέσσερεις 18-14. Το μέτριο σετ που έκανε όμως ο πασαδόρος της Νέας Σαλαμίνας Μπλάνκο δεν επέτρεψε σους συμπαίκτες του να βρουν νέες λύσεις με συνέπεια οι «πράσινοι» να τελειώσουν το σετ με 25-16 σε 25 λεπτά.

Με όπλο την άμυνα αφού ανέβηκε αισθητά στην υποδοχή ο λίμπερο Σωτήρης Σιαπάνης, αλλά και το μπλοκ η Νέα Σαλαμίνα κατόρθωσε να ανατρέψει το 0-2 που έχανε στο δεύτερο σετ και να προηγηθεί 05-07. Η Ομόνοια ανέβηκε και με προσπάθειες του Φέλιξ δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν 11-11, ωστόσο το μπλοκ της Νέας Σαλαμίνας ήταν εκ νέου αποτελεσματικό και οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με τρεις 11-14. Η πιο έντονη παρουσία του Σιντιμπέ, αλλά και η πολύ καλή απόδοση της Νέας Σαλαμίνας μετέτρεψαν το σετ σε ντέρμπι με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν βραχεία κεφαλή στο τρίτο τεχνικό τάιμ – άουτ 19-21. Το τέμπο του αγώνα ήταν εκπληκτικό με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα αλλά τη Νέα Σαλαμίνα με καρφί του Κορνιένκο να κερδίζει 24-26 και να ισοφαρίζει τον αγώνα σε 1-1 σετ σε 30 λεπτά.

Το ισοζύγιο δυνάμεων δεν άλλαξε ούτε στην έναρξη του τρίτου σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν αφού η Νέα Σαλαμίνα είχε πολύ καλά μπλοκς, ενώ η Ομόνοια τέλειωνε φάσεις (08-7-10-09). Με άσσο του Σιντιμπέ η Ομόνοια ξέφυγε με τρεις 13-10 ανακτώντας περισσότερο ψυχολογία. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 18-15 με τη Νέα Σαλαμίνα να είναι συνεχώς μέσα στον αγώνα και τους «πράσινους» να κερδίζουν 25-23 και να προηγούνται με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια ήταν καλύτερη σε κρίσιμα σημεία και διατηρούσε ελαφρύ προβάδισμα τριών πόντων 17-14, 18-21 για να κερδίσει τελικά με 25-21 σε 28 λεπτά και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ): ): Αχ. Πετρακκίδης, Σιντιμπέ, Φέλιξ, Μπάγκρει, Προδρόμου, Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Αντωνιάδης, Σ. Πετρρακκίδης.

ΝEΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ANT.KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ : Kορνιένκο, Γεωργίου, Ζηκάκης,Βανέγκας, Μπλάνκο, Παφίτης - Λίμπερο: Σιαπάνης – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Κοπανάροφ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση