Κρίμα και άδικο για το ΑΠΟΕΛ

O Γιάννης Μέλκας είδε τους παίκτες του να γυρίζουν τα δεδομένα αλλά να μην προκρίνονται.

Κρίμα και άδικο για το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» στην επιστροφή τους στην Ευρώπη έδωσαν και την ψυχή τους αλλά δεν κατάφεραν στο χρυσό σετ να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Λοκομοτίβ Μπακού αφού έχασε την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Challenge Cup. H oμάδα του Γιάννη Μέλκα έπαιξε σπουδαίο βόλεϊ ανέτρεψε το 0-1 κέρδισε τον αγώνα με 3-1 σετ, αλλά βγήκε η κούραση στο χρυσό σετ και σε συνδυασμό με την ήττα 0-3 στο Μπακού αποχαιρέτισε την Ευρώπη. Από τους «γαλαζοκίτρινους» που δεν υστέρησε κανείς έλειψαν οι λύσεις στον πάγκο αφού φάνηκε η κούραση μετά από μάχη δυο και πλέον ωρών.

Πόντο – πόντο πήγαιναν οι δυο ομάδες στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ με το ΑΠΟΕΛ να έχει πλουραλισμό στην επίθεση αλλά τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 08-08. Οι Αζέροι κατόρθωσαν να δημιουργήσουν μια μικρή διαφορά δυο πόντων 08-10 αλλά το ΑΠΟΕΛ επέστρεψε και ισοφάρισε 11-11. Εκεί η Λοκομοτίβ προσπάθησε να ανακτήσει τα ηνία και ανέκτησε το προβάδισμα των δυο πόντων 11-13 και 13-15 για να πάει στο δεύτερο τεχνικό ταίμ – άουτ με +3 13-16.

Το σκηνικό ακολούθως δεν διαφοροποιήθηκε με την ομάδα του Μπακού να διατηρεί το μικρό προβάδισμα και να αυξάνει σε τέσσερεις πόντους 16-20 και λίγο αργότερα σε πέντε 17-22 δυσκολεύοντας τα πράγματα για τους «γαλαζοκίτρινους». Η ομάδα του Μέλκα αντέδρασε και με σερί 02-00 μείωσε σε 19-22, όμως με τρεις σερί πόντους οι Αζέροι κέρδισαν το σετ με 19-25 σε 23 λεπτά. Από το ΑΠΟΕΛ διακρίθηκε ιδιαίτερα στο σετ ο Σλοβένος ακραίος Ζλάτκο Πούλκο.

Το 0-1 σετ σε βάρος της ομάδας μας την ανάγκασε να μπει δυνατά στο δεύτερο σετ αφού αναζητούσε πλέον τρία νικηφόρα σετ για να έχει δικαίωμα πρόκρισης. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 04-02 και 07-03 δείχνοντας ότι θέλουν πολύ το σετ. Μετά το τεχνικό τάιμ – άουτ οι Αζέροι πίεσαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 09-07 για την ομάδα μσς. Με αιχμή τον Ροντρίγκο Λούνα το ΑΠΟΕΛ ξέφυγε με 12-08 και 15-11 δείχνοντας ότι πατούσε γερά στο σετ για να οδηγηθεί στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ με τους «γαλαζοκίτρινους» μπροστά με 03 16-13.

Ωστόσο, οι Αζέροι μείωσαν το σκορ σε 16-15 με τον αγώνα να γίνεται ντέρμπι αλλά το ΑΠΟΕΛ να διατηρεί ισχνό προβάδισμα 20-18. Mετά από ένα εκπληκτικό σετ το ΑΠΟΕΛ πήρε το δεύτερο σετ με 25-22 σε 25 λεπτά με μπλοκ του Χρυσοστόμου και ωραία άμυνα του Πούλκο. Πλέον η ομάδα μας ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1. Σημαντική συμβολή στην κατάκτηση του σετ είχε ο πασαδόρος και αρχηγός Ηλίας Χαλλουμής.

Κυριαρχία
Με μεγάλη δύναμη το μπλοκ το ΑΠΟΕΛ μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 04-01 αφού οι Λούνα, Γ. Χρυσοστόμου και Βερίσιμο έδωσαν πολλές λύσεις στο μπλοκ. Η ομάδα του Μέλκα είχε το πάνω χέρι στο σετ και αύξησαν σε 11-04 με δυο άσσους του Ζλάτκο Πούλκο.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν εκπληκτικό στο τρίτο σετ και με οδηγό τον Πούλκο προηγήθηκε με 15-06 δείχνοντας ότι είναι ο απόλυτος άρχοντας του σετ. Οι Αζέροι κυριολεκτικά τα είχαν χαμένα και το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με το ανέβασμα και του Βερίσιμο σε 19-08. Το ΑΠΟΕΛ ήταν άπιαστο και με συνεχόμενους άσσους του Λούνα η ομάδα μας πήρε το σετ με 25-11 σε 21 λεπτά ανατρέποντας το σκορ σε 2-1.

Το γύρισε

Οι Αζέροι βρήκαν «τείχος» στην έναρξη του τρίτου σετ αφού με δύναμη πυρός το μπλοκ το ΑΠΟΕΛ με συνεχόμενα μπλοκς από Γ. Χρυσοστόμου και Λούνα προηγήθηκε με 03-00, ενώ η εξυπνάδα του Πούλκο οδήγησε το σκορ σε 05-01 για την ομάδα μας. Ένα «νεκρό» διάστημα του ΑΠΟΕΛ έφερε τους Αζέρους να μειώνουν στον πόντο, αλλά με .έξυπνο πλασέ ο Ηλίας Χαλλούμης έφερε την ομάδα μας στο +2 08-06.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν αποφασισμένο και παρά την πίεση των Αζέρων βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει με 14-10, ενώ με άσσο του Λούνα και μπλοκ των Χαλλούμη και Πούλκο το ΑΠΟΕΛ αύξησε σε 18-11.
Το σετ συνέχισε στους ρυθμούς των «γαλαζοκιτρίνων» που προηγήθηκαν 20-14 με το Βερίσιμο και τον Χρυσοστόμου να τελειώνουν το σετ 25-15 σε 20 λεπτά. Το ΑΠΟΕΛ έκανε το 3-1 και οδήγησε την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Το «χρυσό» σετ
Πολύ άσχημα άρχισε το ΑΠΟΕΛ στο «χρυσό» σετ αφού με λάθη στην επίθεση οι Αζέροι προηγήθηκαν με 00-04. Ο Βερίσιμο όμως ανέλααβε δράση και με δυο άσσους, αλλά και τέλειωμα του Λούνα έφερε το σκορ στο 03-04. Το ΑΠΟΕΛ με τον Χρυσοστόμου προηγήθηκε 06-05, αλλά η κούραση φάνηκε και οι Αζέροι προηγήθηκαν στην αλλαγή τερέν 06-08. Οι Αζέροι έδειχναν πιο φρέσκοι και προηγήθηκαν 09-12 . Το ΑΠΟΕΛ τελικά δεν τα κατάφερε αφού ένα λάθος του Βερίσιμο ήταν καθοριστικό με την Λοκομοτίβ να κερδίζει 11-15 και να παίρνει την πρόκριση.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑΣ): Χατζηπαύλου, Λούνα, Γ. Χρυσοστόμου, Χαλλουμής, Πούλκο, Βερίσιμο – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Χομαγιούν, Π. Χρυσοστόμου.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΠΑΚΟΥ: (Φ. ΤΖΙΑΛΑΛΟΦ): Μπαράνοφ, Ομποντνίκοφ, Μπαριάμοφ, Ιμπραχίμοφ,,Σαμάντοφ, Τζιαφάρι - Λίμπερο: Αλλαχβερντίγιεφ - Αλλαγές: Νασιμέντο, Μογκαμέντοφ., Βασιλένκο