Μια ανάσα η Ομόνοια, άνετα ο Παφιακός

Τα αποτελέσματα των play offs

Green Παφιακός και Ομόνοια πέτυχαν νίκες  στα πρώτα παιχνίδια των πλέι-οφς  του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών για τις θέσεις 1-4. Οι Παφίτες προηγούνται της Ανόρθωσης με 2-1 νίκες και η Ομόνοια 3-0 της Νέας Σαλαμίνας και θέλει άλλη μια γα να περάσει  στους τελικούς.

Για τις θέσεις 5-8 η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε την Pokka ΑΕ Καραβά με 3-1 σετ και προηγείται 2-1 στις νίκες. . Σημειώνεται ότι ο αγώνας για τις θέσεις 5-8 μεταξύ ΑΠΟΕΛ – Ολυμπιάς Φρ. στο «Λευκόθεο» θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2018 στις 20:00.

Πήρε προβάδισμα
ΘΕΣΕΙΣ 1-4
ΣΑΛΑ «ΑΦΡΟΔΙΤΗ»:
GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ  3-0 (25-16, 26-24,25-17)

Το πρώτο από τα τρία βήματα που θέλει  για να  προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ ΑΚ κατηγορίας Ανδρών πέτυχε την Παρασκευή ο Green Παφιακός που στον πρώτο αγώνα των πλέι-οφς  κατέβαλε την Ανόρθωση στη σάλα «Αφροδίτη με 3-0 σετ. Πλέον  η ομάδα των «μπλε» προηγείται  με 2-1  νίκες και  θέλουν άλλες δυο γα τον τελικό. Πλέον η Ανόρθωση θα επιδιώξει να απαντήσει στη Λεμεσό την άλλη  Παρασκευή.

Ο Green  Air Παφιακός ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο σετ και έχοντας στη σύνθεσή του τους Ασπιώτη και Παπαδόπουλο πήρε το σετ 25-16 απέναντι σε μια μέτρια Ανόρθωση και προηγήθηκε με 1-0.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το δεύτερο σετ με τα δυο ομάδες να παρουσιάζουν βόλεϊ υψηλού επιπέδου και  να παλεύουν κάθε πόντο. Ο αγώνας οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με τον Green Air Παφιακό να κερδίζει    26-24 και  να προηγείται  με 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Green Air Παφιακός ήταν καλύτερος και πήρε το τρίτο σετ με 25-17 τελειώνοντας τον αγώνα με 3-0 σετ.

GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ  (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ) Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης, Παπαδόπουλος, Ασπιώτης – Λίμπερο: Αντωνίου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):  Σπύρου, Κνέζεβιτς, Σόρενσεν, Κολάς, Στρουγκάρεβιτς, Μοντόγια – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού. -  Αλλαγές: Γκράμμεντορφ, - Λίμπερο: Πελχαρίνι.

«Άγγιξε την πρόκριση»
«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»:
OMONOIANEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (25-21, 26-24, 22-25, 25-20)
Η Ομόνοια πήρε το ζητούμενο κερδίζοντας την εξαιρετική κυρίως στο δεύτερο και τρίτο σετ Νέα Σαλαμίνα με 3-1 έκανε το 3-0 στις νίκες και «άγγιξε» τους τελικούς. Πλέον θα πάει στη Λεμεσό την Παρασκευή για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση. Αντίθετα, η Νέα Σαλαμίνα θα επιδιώξει στην έδρα της τη μείωση του σκορ για να μείνει ζωντανή.

Καλύτερα πατούσε η Ομόνοια στο πρώτο σετ που ενισχυμένη με τον Φιλάρντι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα 13-09, 17-13 και 21-16 για να κερδίσουν οι «τριφυλλοφόροι» το σετ με 25-21 σε 28 λεπτά.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 03-04. Οι «πράσινοι όμως αντέδρασαν και προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ 08-07. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου δεν άφηνε την αντίστοιχη του Καλματζίδη να ξεφύγει 12-11 άνκαι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ –άουτ η Ομόνοια προηγήθηκε 16-13. Η Ομόνοια παρά την καλή  ομολογουμένως προσπάθεια της Νέας Σαλαμίνας σταθεροποίησε το προβάδισμά της 21-18.
Ωστόσο, ο αγώνας απέκτησε «άγρια ομορφιά» με τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει 24-24 και ο αγώνας  να οδηγείται στους έξτρα πόντους με την Ομόνοια τελικά να κερδίζει 26-24 και να αυξάνει σε 2-0 το υπέρ της σκορ.

Oι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με τρεις πόντους 02-05 και 05-08 παίρνοντας ψυχολογία. Η ομάδα του Αντ. Κωνσταντίνου διατήρησε το προβάδισμα  και μάλιστα αύξησε σε τέσσερες πόντους το προβάδισμά της 12-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ. Aκόμα διατήρησε τη διαφορά στους τέσσερεις πόντους 15-19 δείχνοντας  να έχει το πάνω χέρι στο σετ. Η Ομόνοια φαινόταν να μην μπορεί αντιδράσει με τη Νέα Σαλαμίνα  να προηγείται 18-22 και να «αγγίζει» το σετ. Οι «ερυθρόλευκοι»  κατάφεραν να κερδίσουν το σετ 22-25 μειώνοντας σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια είχε συνεχώς το προβάδισμα το οποίο αύξανε (07-05 10-06) για να προηγηθεί στα μέσα του σετ 18-14. Η Ομόνοια διαχειρίστηκε σωστά το σετ για να κερδίσει 25-20 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

OMONOIA(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ): Αχ. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Σιντιμπέ, Αλεξίου, Μπάγκρει , Φιλάρντι– Λίμπερο:  Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Προδρόμου

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Βανέγκας, Παφίτης, Μπλάνκο, Κορνιένκο, Ζηκάκης, Γεωργίου – Λίμπερο: Σιαπάνης – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Κοπανάροφ.

Πήρε ψυχολογία
ΘΕΣΕΙΣ 5-8
ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. –
POKKA AE ΚΑΡΑΒΑ  3-1  (26-24, 15-25, 25-20, 25-18)
Τη νίκη – ψυχολογικό προβάδισμα που της επιτρέπει να ελπίζει γα τους τελικούς των πλέι-άουτς και τη σωτηρία πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας που κατέβαλε στην έδρα της την POKKA AE Kαραβά με 3-1 σετ και πλέον προηγείται με 2-1 στις νίκες.  Η ομάδα του Καραβά που παρουσιάστηκε με νέο πρόσωπο θέλει να απαντήσει στην έδρα της.

Εντυπωσιακό ήταν το πρώτο σετ στη σάλα της Δερύνειας με τις δυο ομάδες να παλεύουν στα ίσια για να το κερδίσουν. Η ομάδα του Λέτσιεφ με τον Ουκρανό Μαξίμ Μπέντουτσκα να μοιράζει το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστική. Τελικά, μετά από αμφίρροπο αγώνα 30 λεπτών η ομάδα του Λάϊου κέρδισε 26-24 και έγραψε το 1-0.

Εμφανώς ανώτερη η Pokka ΑΕ Καραβά έλεγξε πλήρως το δεύτερο σετ κερδίζοντας με 15-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Στο τρίτο  σετ η Αναγέννηση ανασυντάχτηκε και το πήρε με 25-20 ανακτώντας ε νέου το προβάδισμα 2-1 σε 27 λεπτά.

Οι «πράσινοι» με την ψυχολογία υπέρ τους ήταν ανώτεροι στο τέταρτο σετ το οποίο κέρδισαν με 25-18 και συνάμα πήραν τη νίκη με 3-1 σετ