«Αέρας» ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό στου Ρέντη στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό των πλέι οφ της Volley League και έκανε το 1-0 στη σειρά, θέλοντας άλλη μια νίκη για να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού στο Βραχάτι τη Μεγάλη Πέμπτη στις 17:00.

Οι παίκτες του Σλόμπονταν Μπόσκαν δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ, όμως στα επόμενα δύο σετ επέβαλαν το ρυθμό τους και έχοντας περισσότερες επιθετικές λύσεις, πήραν το προβάδισμα.

Οι «ερυθρόλευκοι», αγγίζοντας το 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και κάνοντας ελάχιστα λάθη, ειδικά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ όλων των σετ, "οικοδομούσαν" μεγάλη διαφορά στο σκορ. Ο Παμβοχαϊκός υστέρησε επιθετικά, το σερβίς του δεν δημιούργησε "ρήγματα" στην υποδοχή των γηπεδούχων και, όταν παρουσιάστηκε ευκαιρία για να κάνει "ανατροπή" στο πρώτο σετ, δεν την αξιοποίησε.