Έπεσε σαν Θρύλος!

Άγγιξε τρομερή ανατροπή και έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση του Challenge Cup ο Ολυμπιακός!

Στο κατάμεστο κλειστό του Ρέντη, η Μπούρσα κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 σετ, όμως οι «ερυθρόλευκες» με κατάθεση ψυχής ισοφάρισαν σε 2-2 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Παρότι σε αυτό λύγισαν μετά από επικό θρίλερ (13-15), το πειραιώτικο σύνολο πήρε δύο πολύτιμα σετ, με αποτέλεσμα να θέλει καθαρή νίκη (3-0, 3-1) στον επαναληπτικό για να κατακτήσει τον τίτλο, ενώ με νίκη στο τάι μπρέικ (3-2) θα στείλει το ματς στο χρυσό σετ.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη σε μία εβδομάδα (Τετάρτη 11/4) στην Προύσα.

ΜVP του αγώνα ήταν η Ντιμίτροβα της Μπούρσα, με 32 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν Χίπε με 24, Πολ με 20 και Νιέμερ 18.

Το ματς:
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί, φτάνοντας στο +5 (10-5). Η Μπούρσα με εκμεταλλεύτηκε σερί λαθών των ερυθρόλευκων, αλλά και την εξαιρετική Ντιμίτροβα και μάζεψε τη διαφορά, ισοφαρίζοντας με επιμέρους σερί 7-2 (12-12). Ο Ολυμπιακός συνέχισε τα εύκολα λάθη, με τις Τουρκάλες να παίρνουν το προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο (20-15) και να μην δυσκολεύονται να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Χίπε και Λαμπρούση προσπάθησαν να επαναφέρουν τις «ερυθρόλευκες» στο παιχνίδι, μειώνοντας στο 16-21 και 17-22, όμως δύο πόντοι της Ντιμίτροβα και λάθος στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» διαμόρφωσαν το 25-17 του πρώτου σετ.

Με φόρα από το πρώτο σετ, η Μπούρσα προηγήθηκε με 16-10 στο δεύτερο. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αντεπίθεσή του με άσους της Χίπε, ενώ η ίδια, αλλά και η τρομερή Νιέμερ έφερε την ισοφάριση στο 21-21. Πόντος και λάθος της Ντιμίτροββα έκαναν το 22-22, ενώ Μπέλιεν και Γιλντιρίμ έφεραν ξανά την Μπούρσα στο +2 (22-24). Η Πόλ πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε για τον Ολυμπιακό, όμως η Ντιμίτροβα τελείωσε και το δεύτερο σετ με 25-23 (2-0 σετ).

Μόλις βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και έκανε… πάρτι ο Ολυμπιακός. Ένα σερί έξι πόντων τον οδήγησε άνετα στο 7-1, ένα ακόμα σερί πέντε πόντων άνοιξε τη διαφορά στο +10 (14-4) και αφόπλισε τις Τουρκάλες που δεν κατάφεραν να βρουν απαντήσεις. Σε εκείνο το σημείο, μάλιστα, η Μπούρσα έχασε λόγω τραυματισμού στο γόνατο την κεντρικό της, Αβτσί, η οποία αποχώρησε υποβασταζόμενη από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός με κορυφαίες τις Χίπε και Πολ «καθάρισε» το σετ με 25-7, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Το ματς έγινε θρίλερ στο τέταρτο σετ! Η Μπούρσα διατήρησε την πρωτοβουλία και έχτισε διαφορά πέντε πόντων (15-10). Ο Ολυμπιακός μείωσε τα λάθη και με ένα σερί τεσσάρων πόντων (επιθέσεις της Χίπε και μπλοκ στη Ντιμίτροβα) ψαλίδισε τη διαφορά, που εκμηδενίστηκε με λάθος της Μπελιέν και επίθεση της Πολ για το 16-16. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο-πόντο στο 18-18, από όπου ξεκίνησε το «τρελό» σερί των «ερυθρόλευκων». Με σερβίς της Λαμπρούση (εκ των οποίων και δύο άσοι) πήραν επτά σερί πόντους και ισοφάρισαν στα σετ (2-2) με 25-18.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ, με την Μπούρσα να έχει την πρωτοβουλία. Η διαφορά άνοιξε στο 9-5, με τις Χριστοδούλου και Χίπε να μειώνουν (9-7). Ο τουρκικός σύλλογος ξέφυγε ξανά στο +3 (11-8), με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Ντιμίτροβα, ενώ έφτασε και στο +4 (9-13). Σερί τριών πόντων με τις Πολ και Λαμπρούση μείωσε στον πόντο για το σύνολο του Κοβάτσεβιτς (12-13). Μπλοκ σταμάτησε τη Χπε στο 12-14, όμως η Γερμανίδα μείωσε ξανά σε 13-14. Το σετ τελείωσε με επίθεση της Γιλντιρίμ, αλλά και αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού που γέμισε το Ρέντη, για την προσπάθεια των κοριτσιών.

Τα σετ: 17-25, 23-25, 25-7, 25-18, 13-15