Πλήγωσε τον Ερυθρό Αστέρα πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη η ουραγός Άλμπα!

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση

Σόκαρε τον Ερυθρό Αστέρα στο Βερολίνο η ουραγός Άλμπα!

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση στις τρεις πρώτες περιόδους και αντέχοντας στην αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» στην τέταρτη, η ομάδα του Ίσραελ Γκονθάλεθ πανηγύρισε τη νίκη με 89-80, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-18!

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με διαφορά 22 πόντων στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν απόντος του Τεόντοσιτς, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν μια επική ανατροπή στην «τελική ευθεία», πέφτοντας στο 9-14 και χάνοντας σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της πρώτης εξάδας.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ματ Τόμας (19π με 5/9 τρίποντα), Προσίντα (17π) και Βέτζελ (11π, 9 ριμπ), ενώ για τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν Ντος Σάντος (20π) και Γκιεντράιτις (15π, 6 ριμπ).

Αμφίρροπη στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τον Μπολομπόι να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της βραδιάς και με τον Ματ Τόμας να σκοράρει για τρεις, βάζοντας για πρώτη φορά μπροστά την Άλμπα. Γκιεντράιτις και Ντος Σάντος με τρίποντα έδωσαν προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα (8-10), με τις δύο ομάδες να παίζουν σε γρήγορο ρυθμό και με την Άλμπα να κλείνει την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά με 18-16.

Ένα δίποντο του Βέτζελ και τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Προσίντα έβαλαν την Άλμπα για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +7 (25-18), πριν οι Σμαρτ και Μπολομπόι μειώσουν σε 25-24 για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, εκμεταλλευόμενοι τον γρήγορο ρυθμό και την ευστοχία τους, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά, με τον Μπράουν να φτάνει τους 8 προσωπικούς πόντους για το 35-26, ενώ ο Ματ Τόμας χάρισε στην ομάδα του διψήφιο προβάδισμα (38-26) για πρώτη φορά στην βραδιά. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Άλμπα να προηγείται με 51-36, έχοντας παίξει εξαιρετική άμυνα και έχοντας ποσοστό 50% (7/14) στα τρίποντα!

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Νέντοβιτς να σκοράρει με τρίποντο γα τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά με τον «καυτό» Ματ Τόμας να απαντάει άμεσα για την Άλμπα, φτάνοντας τους 15 πόντους με 4/5 τρίποντα, διαμορφώνοντας το 57-41! Ο Γκιεντράιτις σκόραρε για το 57-44, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς καλάθι για 4 αγωνιστικά λεπτά, όντας εντελώς ασύνδετοι και με την απουσία του Τεόντοσιτς να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Έτσι, η Άλμπα που έπαιρνε συνεχώς ψυχολογία μέσα από τις άμυνές της, εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά στο +21 (65-44) και μπήκε στην «τελική ευθεία» του αγώνα με το υπέρ της 72-54.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο επιχειρώντας την τελική του αντεπίθεση, με τον Χάνγκα να πετυχαίνει 9 συνεχόμενους πόντους και να μειώνει σε 74-61. Ο Τόμας συνέχισε το… βιολί του, βάζοντας το πέμπτο δικό του τρίποντο και φτάνοντας τους 19 προσωπικούς πόντους για να διαμορφώσει το 81-67, ενώ λίγο αργότερα ο Μπολομπόι έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο (81-72), μετά από πάρα πολύ ώρα. Παρότι ο Ερυθρός Αστέρας πλησίασε τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με επί μέρους σκορ 26-17 στην τέταρτη περίοδο, τελικά δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει, γνωρίζοντας την ήττα με 89-80 και χάνοντας σημαντικό έδαφος στο κυνήγι των θέσεων που οδηγούν στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 51-36, 72-54, 89-80

Καλαθόσφαιρα: Τελευταία Ενημέρωση