Έχασε στις λεπτομέρειες από τη Δανία η Κύπρος

Για ακόμα μία φορά η Κύπρος παρά την θετική εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν μπόρεσε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος, αφού γνώρισε την ήττα από την Δανία με 81-69, σε ένα παιχνίδι όπου οι διαφορές που χώριζαν τις δύο ομάδες ήταν πολύ λεπτές. Στο τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού οι Δανοί άνοιξαν την διαφορά στο σκορ. Ο επόμενος αγώνας της Κύπρου θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 14 Αυγούστου στις 16:00 κόντρα στην Πολωνία.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Εθνική Δανίας που προηγήθηκε με 9-4 στο 2:30, ενώ η διαφορά στο σκορ αυξήθηκε στους επτά πόντους μέχρι το 5' όπου το σκορ ήταν στο 16-9. Η Δανία μέχρι το 7' ήταν μπροστά με 21-10, με την Κύπρο να μειώνει την διαφορά ξανά στους επτά μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (25-18). Σαφώς βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Κύπρος με την έναρξη της Β' περιόδου, όπου μέχρι το 13' μείωσε σε 28-24. Η πολύ καλή εικόνα της κυπριακής ομάδας συνεχίστηκε, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ισοφαρίζει σε 34-34 μέχρι το 17', ενώ στο επόμενο λεπτό πήρε προβάδισμα με 37-34, έπειτα από τρίποντο του Κωνσταντινίδη. Η Δανία κατάφερε ωστόσο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να προηγηθεί εκ νέου, με το σκορ να οδηγείται στο 40-38.

Με πέντε πόντους ξεκίνησε την Γ' περίοδο η Κύπρος (τρίποντο ο Κωνσταντινίδης, δύο ο Γιουνγκ), παίρνοντας προβάδισμα έτσι με 43-40. Οι διαφορές παρέμειναν λεπτές στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 48-46 υπέρ της Δανίας στο 24'. Η Κύπρος ισοφάρισε ξανά δυόμιση λεπτά αργότερα (53-53) ενώ  στην συνέχεια προηγήθηκε μετά από λέι απ του Γιουνγκ (55-53). Τέσσερις ακόμα πόντους σημείωσε η Δανία μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (57-55). Μέχρι το 33' η Κύπρος ήταν μπροστά με 58-57 ( δύο πόντους ο Μπολσάκοβ, ένα ο Δημητρίου). Τέσσερα λεπτά αργότερα το σκορ οδηγήθηκε στο 70-63 υπέρ της Δανίας, με την Κύπρο να μειώνει με τέσσερις πόντους των Γιουνγκ και Χειμώνα, σε 70-67. Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα η Δανία ανέβασε στροφές και στο τέλος πήρε την νίκη με τελικό σκορ 81-69. Διακριθέντες εκ μέρους της Κύπρου ήταν οι Γιουνγκ με 17 πόντους και οι Κωνσταντινίδης και Μπολσάκοβ, οι οποίοι πέτυχαν από 12 πόντους.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 40-38, 57-55, 81-69