Εθνική Κ16: Ήττα στην πρεμιέρα για την Κύπρο από την γηπεδούχο Βουλγαρία

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Ανδρών Κ16 της Κύπρου στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β' Κατηγορίας που διεξάγεται στην Σόφια, όπου γνώρισε την ήττα με 78-48 από την οικοδέσποινα.

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Ανδρών Κ16 της Κύπρου στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β' Κατηγορίας που διεξάγεται στην Σόφια, όπου γνώρισε την ήττα με 78-48 από την οικοδέσποινα Βουλγαρία. Πλέον η προσοχή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στρέφεται αυριανό παιχνίδι (11/8) κόντρα στην Ουκρανία, το οποίο θα ξεκινήσει στις 20:30 και θα μεταδοθεί ζωντανά από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ στο www.basketball.org.cy.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η γηπεδούχος ομάδα της Βουλγαρίας, που προηγήθηκε με 6-0 στο πρώτο δίλεπτο. Η Κύπρος προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 6-2 με τον Μιχαήλ στην συνέχεια, ωστόσο οι γηπεδούχοι μέχρι το 5' σημείωσαν άλλους εννέα πόντους (15-2). Με την ολοκλήρωση της περιόδου η Βουλγαρία ήταν μπροστά με 28-11. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι στην συνέχεια. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το παιχνίδι και μέχρι το ημίχρονο είχαν προηγηθεί με 46-18.

Πιο καλή ήταν η παρουσία της αντίπαλης ομάδας και στην επανάληψη. Η Βουλγαρία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε μέχρι το τέλος της Γ' περιόδου να είναι μπροστά με 61-26. Σαφώς βελτιωμένη ήταν η κυπριακή ομάδα στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε 22 πόντους, ενώ δέχθηκε 17, με το σκορ να οδηγείται στο τελικό 78-48 υπέρ της Βουλγαρίας.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-11, 46-18, 61-26, 78-48