Στη δεύτερη θέση η Εθνική εφήβων

Την 2η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Γ' Κατηγορίας, κατέλαβε η Εθνική Κύπρου, αφού γνώρισε την ήττα στον τελικό από την Νορβηγία με τελικό σκορ 84-53.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αποχαιρετάει λοιπόν το Ευρωπαϊκό, έχοντας κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο και την δεύτερη θέση. Οι νεαροί διεθνείς της Κύπρου έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις κατά την διάρκεια του τουρνουά, καταφέρνοντας να εξασφαλίσουν την συμμετοχή τους στον τελικό, που τους έδωσε την δεύτερη θέση. Αξίζει να σημειωθεί πως πέραν των 1500 φιλάθλων της κυπριακής καλαθόσφαιρας έδωσαν το παρών τους στον μεγάλο τελικό, στηρίζοντας την Κύπρο σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Με τρίποντο του Στυλιανού ξεκίνησε το παιχνίδι η Κύπρος, ενώ μέχρι την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (5-2). Στην συνέχεια η Νορβηγία ανέβηκε και με τέσσερις πόντους που σημείωσε, πήρε προβάδισμα με 6-5. Στην συνέχεια και μέχρι τα μισά της περιόδου, η Κύπρος με τέσσερις πόντους από τους Στυλιανού και Βασιλείου, πήρε εκ νέου προβάδισμα με 9-6, ωστόσο στο επόμενο τρίλεπτο η Νορβηγία με ένα σερί έντεκα πόντων προηγήθηκε με 17-9.  Η Κύπρος μείωσε στους έξι την διαφορά στο σκορ μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου (20-14).

Με έξι σερί πόντους μπήκε στην Β' περίοδο η Νορβηγία, που πήρε προβάδισμα με 26-14, μέχρι το 13'. Δύο λεπτά αργότερα το σκορ οδηγήθηκε στο 31-16, ενώ μέχρι το 17:30 η Κύπρος μείωσε στους έντεκα (35-24). Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, το σκορ έφθασε στο 38-28 υπέρ της Νορβηγίας.

Η Κύπρος ξεκίνησε με τρίποντο του Ηλιάδη το τρίτο δεκάλεπτο (38-31), ενώ μέχρι το 21:30 η Νορβηγία πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους, για να απαντήσει η κυπριακή ομάδα με νέο τρίποντο (42-34). Η διαφορά των οκτώ πόντων διατηρήθηκε και μέχρι το 25' όπου το σκορ ήταν στο 46-38, ωστόσο στην συνέχεια η Νορβηγία ανέβασε στροφές και μέχρι το 27:30 το σκορ πήγε στο 54-40. Με το τέλος του δεκαλέπτου η Νορβηγία ήταν μπροστά με 60-43.

Στην Δ' περίοδο η Νορβηγία μπήκε από πολύ νωρίς δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας για να αυξήσει την διαφορά στο σκορ. Δυστυχώς η Κύπρος δεν άντεξε την πίεση, και η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες αυξήθηκε. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Νορβηγία επικράτησε με 84-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-28, 60-43, 84-53