Πρόκριση στα ημιτελικά

Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, η Εθνική Ανδρών Κ18 της Κύπρου επικράτησε με 81-60 του Κοσόβου, κερδίζοντας την πρόκριση της στην Ημιτελική Φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Γ' Κατηγορίας, το οποίο διεξάγεται στην Κύπρο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ανώτερο καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα, και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Πλέον η Εθνική μας ομάδα περιμένει αντίπαλο, αφού θα αγωνιστεί με μία χώρα εκ των Μολδαβία και Μάλτα, το ερχόμενο Σάββατο 8 Ιουλίου στις 18:15, με στόχο την νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (9/7).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 4-4 μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σωφρονίου με τέσσερις δικούς του πόντους έκανε το 8-4, ωστόσο μέχρι τα μισά της περιόδου το Κόσοβο σημείωσε πέντε πόντους και προηγήθηκε με 9-8. Η Κύπρος αντέδρασε και μέχρι το 6' κατάφερε να προηγηθεί με τέσσερις πόντους διαφορά (15-11). Η υπεροχή για την κυπριακή ομάδα συνεχίστηκε, με το σκορ να οδηγείται στο 22-15, στο 8:30. Μέχρι το τέλος της περιόδου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν μπροστά στο σκορ με εννέα πόντους διαφορά (26-17).

Με δύο πόντους του Γιάννη Αχιλλέως μπήκε στην Β' περίοδο η Κύπρος (28-17), με το Κόσοβο να απαντάει με πέντε πόντους (28-22). Η διαφορά των δέκα πόντων επανήλθε για την χώρα μας, μέχρι το 33:30, όπου το σκορ ήταν στο 36-26. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 39-28, με την Κύπρο να διατηρεί την διαφορά στο σκορ που δημιούργησε προηγουμένως. Το Κόσοβο μείωσε στους επτά μέχρι το 17' (43-36), με την Κύπρο να σημειώνει στο επόμενο λεπτό πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Μοτίτης, δύο ο Σωφρονίου) φέρνοντας το σκορ στο 48-36. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η Κύπρος ήταν μπροστά με 51-40.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η Γ' περίοδος, με το σκορ να πηγαίνει στο 56-44 στο 22', ενώ λίγο αργότερα το Κόσοβο με τρίποντο μείωσε σε 56-47. Η Κύπρος απάντησε άμεσα, με τρίποντο του Ηλιάδη, με το σκορ να φθάνει στο 59-47. Μέχρι το 26' η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους 14 πόντους (65-51). Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Μιχάλη Μιχαήλ ήταν μπροστά με 68-53, ωστόσο μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το Κόσοβο κατάφερε να μειώσει στους δώδεκα την διαφορά, με το σκορ να είναι στο 69-57.

Πολύ καλά ξεκίνησε στην Δ' περίοδο η κυπριακή ομάδα, όπου με ένα σερί επτά πόντων (τρεις ο Σωφρονίου, από δύο οι Παπαϊωάννου, Αλεξάνδρου) πήρε προβάδισμα με 76-57 μέχρι το 35'. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν σε αρκετά πιο χαμηλά επίπεδα και από τις δύο ομάδες στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Κύπρο στο τέλος να παίρνει την μεγάλη νίκη και την πρόκριση στην ημιτελική φάση, με τελικό σκορ 81-60. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Αυγουστίνος Σωφρονίου με 18 πόντους (16 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Πόλυς Ηλιάδης με 19 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 51-40, 69-57, 81-60