Ήττα από τη Νορβηγία

Δεν κατάφερε να κάνει το δύο στα δύο η Εθνική Ανδρών Κ18 της Κύπρου, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Γ' Κατηγορίας, το οποίο πραγματοποιείται στην χώρα μας, αφού γνώρισε την ήττα από την Νορβηγία με 69-54.

Πλέον η προσοχή στρέφεται στο αυριανό (Πέμπτη 6 Ιουλίου) παιχνίδι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος κόντρα στο Κόσοβο, το οποίο θα ξεκινήσει στις 18:15, και θα πραγματοποιηθεί στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία". Η Κύπρος με νίκη απέναντι στο Κόσοβο, θα μπορέσει να εξασφαλίσει την πρόκριση της στην Ημιτελική Φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η στήριξη των φίλων της κυπριακής καλαθόσφαιρας θα παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στον πολύ κρίσιμο αγώνα κόντρα στο Κόσοβο, το απόγευμα της Πέμπτης.

Πιο δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Νορβηγία που μέχρι το 2:30 ήταν μπροστά με 7-2. Η Κύπρος αντέδρασε και πέτυχε έξι πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 8-7, μετά από τρία δίποντα των Βασιλείου, Παπαϊωάννου και Σωφρονίου. Ωστόσο η Νορβηγία ήταν ανεβασμένη και μέχρι το 7' πήρε ξανά προβάδισμα με 13-8, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα το σκορ οδηγήθηκε στο 18-10. Η Κύπρος πριν το φινάλε της περιόδου με ένα σερί έξι πόντων (από ένα τρίποντο οι Αχιλλέως και Ηλιάδης) μείωσε σε 18-16.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η Β' περίοδος, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δύο πόντους στο πρώτο δίλεπτο (20-18) ενώ μέχρι το 17' το σκορ έφθασε στο 23-20, υπέρ της Νορβηγίας. Ενάμιση λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 29-23, με την Κύπρο να απαντάει και να μειώνει με τον Σοφρωνίου σε 29-25. Δύο ακόμα πόντους σημείωσε η Νορβηγία μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Αχιλλέως ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική μας ομάδα, μειώνοντας σε 31-28, με την Νορβηγία να απαντάει πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους (35-28). Μέχρι το 24' οι Νορβηγοί ανέβασαν την διαφορά στους δέκα πόντους (41-31). Η Κύπρος προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς επιτυχία, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 51-35.

Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας στην Δ' περίοδο, με την Κύπρο να παλεύει προσπαθώντας να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα. Μέχρι το 34' η Νορβηγία ήταν μπροστά στο σκορ με 62-42, ενώ με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, πήρε την νίκη με τελικό σκορ 69-54.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 25-31, 35-51, 54-69