Στον ΑΠΟΕΛ το κύπελλο εφήβων

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του Τελικού Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α' Κατηγορίας, όπου επικράτησε στον τελικό του Απόλλωνα με 58-49. Οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν ελαφριά υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, και διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος όπου και πήραν την νίκη.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ που μέχρι το 3' προηγήθηκε με 7-1. Έπειτα ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές και μείωσε σε 7-5 μέχρι το 5' ενώ δύο λεπτά αργότερα το παιχνίδι ήταν στο 9-9. Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε στο επόμενο λεπτό να προηγηθεί με 13-11, όμως οι "γαλαζοκίτρινοι" πέτυχαν έξι ακόμα πόντους μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 17-13. Ο Απόλλωνας μπήκε πιο ανεβασμένος στην Β' περίοδο και ισοφάρισε μέχρι το 13' σε 19-19. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες πέτυχαν από τρεις πόντους, με το σκορ να οδηγείται στο 22-22. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ, με 29-25.

Αρκετά καλά μπήκε στην Γ' περίοδο ο ΑΠΟΕΛ που κατάφερε μέχρι το 33:30 να σημειώσει τέσσερις πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, φέρνοντας το σκορ στο 33-27. Μάλιστα οι "γαλαζοκίτρινοι" στο επόμενο τρίλεπτο πέτυχαν άλλους επτά πόντους και έφεραν την διαφορά στους δεκατρείς (40-27). Με την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ έφθασε στο 47-36. Με παρόμοιο ρυθμό κύλισε το παιχνίδι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ με δώδεκα πόντους διαφορά (52-40) μέχρι το 34'. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και μείωσε σε 52-45, ενώ στο 37:30 το σκορ έφθασε στο 55-47. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη και κατέκτησε το Κύπελλο, με τελικό σκορ 58-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 29-25, 47-36, 58-49