Νίκη και προβάδισμα

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στον τρίτο τελικό της σειράς της Τελικής Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, όπου επικράτησε μέσα στο "Κώστας Παπαέλληνας" με 67-49 της C2S ΑΕΛ και πήρε προβάδισμα με 2-1 στις νίκες. Η σειρά των τελικών πλέον μεταφέρεται στην Λεμεσό όπου η ΑΕΛ θα φιλοξενήσει τον Κεραυνό στον τέταρτο αγώνα της σειράς για την τελική φάση, την Πέμπτη 20 Απριλίου στις 20:30. Θυμίζουμε πως πρωταθλήτρια θα είναι η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Κούλλα Νικοδήμου που σημείωσε 17 πόντους (5 τρίποντα). Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και η Σοφία Θεολόγου που πέτυχε 17 πόντους.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο 3:30 το σκορ ήταν στο 4-4 με τον Κεραυνό να είναι πιο εύστοχος στο επόμενο λεπτό και να σημειώνει τέσσερις πόντους με τις Σαρπ και Θεολόγου. Η ΑΕΛ στην συνέχεια μείωσε με την Μενελάου σε 8-6, για να απαντήσει η Νικοδήμου με τρίποντο και να κάνει το 11-6 για τον Κεραυνό. Αργότερα η ομάδα της Λεμεσού σημείωσε πέντε πόντους (τρεις η Παπαδοπούλου, δύο η Αγαπίου) και ισοφάρισε σε 11-11 στο 7'. Έπειτα οι γηπεδούχες πέτυχαν άλλους τέσσερις πόντους με τις Θεολόγου και Αθανασίου (15-11), ενώ η Όρλοβιτς λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 15-11.

Με τρίποντο της Μαυρουδή μπήκε στην Β' περίοδο η ΑΕΛ (16-15), ενώ στην συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Πιτσιλλίδου για Κεραυνό, Μαυρουδή για ΑΕΛ) με το σκορ να φθάνει στο 18-17 υπέρ της ΑΕΛ στο 12'. Ο Κεραυνός στην συνέχεια ανέβασε στροφές και σημείωσε εννέα σερί πόντους (τρίποντο η Σαρπ, από δύο οι Αθανασίου, Ρουσσάκη, Θεολόγου) και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με οκτώ πόντους διαφορά (26-19). Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, με την Όρλοβιτς να μειώνει σε 26-20 στο 15', με τις γηπεδούχες να σημειώνουν άλλους επτά  πόντους (τρίποντο η Νικοδήμου, από δύο οι Θεολόγου-Σαρπ) και να κάνουν το 33-20 στο 19'. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η ΑΕΛ πέτυχε άλλο ένα πόντο με την Αγαπίου (33-21).

Δυνατά μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Κεραυνός με πέντε πόντους (τρίποντο η Νικοδήμου, δύο η Αθανασίου) φέρνοντας το σκορ στο 38-21. Η Όρλοβιτς στην συνέχεια μείωσε σε 38-23 στο 22:50, με την Ρουσσάκη να απαντάει με νέο τρίποντο στο 25' (41-23). Η ΑΕΛ στο επόμενο ενάμιση λεπτό πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους με την Όρλοβιτς (41-27) . Πριν την λήξη του δεκαλέπτου ο Κεραυνός σημείωσε ακόμα πέντε πόντους (τρίποντο η Νικοδήμου, δύο η Αθανασίου) οδηγώντας το σκορ στο 46-27.

Στο πρώτο ενάμιση λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου ο Κεραυνός σημείωσε τέσσερις πόντους (από δύο οι Πιτσιλλίδου, Θεολόγου) ενώ η ΑΕΛ είχε πετύχει ένα με την Όρλοβιτς με το σκορ να οδηγείται στο 50-28. Μέχρι και το 33:30 η ομάδα της Λεμεσού ήταν πιο εύστοχη, πετυχαίνοντας δέκα πόντους (επτά η Αγαπίου, τρίποντο η Μενελάου) ενώ είχε δεχθεί δύο από την Αθανασίου, μειώνοντας έτσι σε 52-38. Έπειτα και μέχρι το 36' οι "ερυθροκίτρινες" σημείωσαν δέκα πόντους (από ένα τρίποντο οι Σαρπ, Πιτσιλλίδου, από δύο πόντους οι Μερκούρη, Θεολόγου) ενώ για την ΑΕΛ πέτυχε δύο πόντους η Όρλοβιτς, με το σκορ να οδηγείται στο 62-40. Στα τελευταία στάδια του αγώνα ο Κεραυνός σημείωσε πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο η Νικοδήμου, δύο η Μερκούρη), η ΑΕΛ πέτυχε εννέα πόντους (τρίποντο η Μαυρουδή, από δύο οι Αγαπίου, Μενελάου, Παπαδούρη) και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 67-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 33-21, 46-37, 67-49