Τρόπαιο στον Κεραυνό

Το Κύπελλο ΟΠΑΠ Γυναικών 2017 κατέκτησε ο Κεραυνός Στροβόλου, όπου επικράτησε της ΕΝΑΔ Αγίου Δομετίου με 54-41 σε αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα της Κυριακής 12 Μαρτίου στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία". Και οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα στο παιχνίδι, με τον Κεραυνό να έχει ελαφριά υπεροχή και στο τέλος να παίρνει την νίκη, κατακτώντας και το κύπελλο. Περισσότεροι από 1000 φίλαθλοι και των δύο ομάδων βρέθηκαν στο γήπεδο της πρωτεύουσας και παρακολούθησαν τον μεγάλο τελικό. Κορυφαία  του αγώνα ήταν η Άντρια Πιτσιλλίδου με 16 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε επίσης η Τζανάε Σαρπ με 18 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Από την ΕΝΑΔ ξεχώρισε η Μιλένα Βουκίσεβιτς με 18 πόντους (8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΝΑΔ σημειώνοντας εννέα σερί πόντους (τέσσερις η Βουκίσεβιτς, τρεις η Θεοδοσίου, δύο η Πηλακούτα) κάνοντας το 9-0 μέχρι το 3'. Στην συνέχεια ο Κεραυνός απάντησε με τρίποντο της Πιτσιλλίδου και δίποντο της Νικοδήμου (9-5) μέχρι το 5', ενώ ένα λεπτό αργότερα οι "ερυθροκίτρινες" μείωσαν στον πόντο την διαφορά (11-10). Μέχρι το τέλος της περιόδου η Πιτσιλλίδου σημείωσε πέντε ακόμα πόντους, δίνοντας προβάδισμα με 15-11 του Κεραυνού.

Η ΕΝΑΔ μπήκε δυνατά και στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 17-17 στο 12'. Έπειτα η Αθανασίου με τέσσερις δικούς της πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Κεραυνό (21-17), ενώ αργότερα η ομάδα του Αγίου Δομετίου απάντησε με τέσσερις πόντους από τις Βουκίσεβιτς και Θεοδοσίου ισοφαρίζοντας σε 21-21. Στο 7' το παιχνίδι παρέμεινε ισόπαλο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δύο ακόμα πόντους (Σαρπ για Κεραυνό, Μ. Καλλιάνου για ΕΝΑΔ). Μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κεραυνός σημείωσε δύο ακόμα πόντους με την Θεολόγου και ήταν μπροστά στο σκορ με 25-23.

Με δίποντο της Πηλακούτα ξεκίνησε την Γ' περίοδο η ΕΝΑΔ, ισοφαρίζοντας σε 25-25. Έπειτα ο Κεραυνός σημείωσε εννέα σερί πόντους (πέντε η Σαρπ, από δύο οι Μερκούρη-Θεολόγου) φέρνοντας το σκορ στο 34-25, στο 33:11. Στην συνέχεια η ΕΝΑΔ πίεσε και μείωσε σε 34-28 ένα λεπτό αργότερα, ενώ  στο 38' η διαφορά παράμεινε στους έξι (36-30). Μέχρι και το φινάλε της περιόδου ο Κεραυνός σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους και έφερε την διαφορά στους δέκα (40-30).

Η Σαρπ με λέι απ έφερε την διαφορά στους δώδεκα (42-30) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Έπειτα η ΕΝΑΔ απάντησε με τρεις πόντους της Βουκίσεβιτς (42-33) ενώ μέχρι το 33' το σκορ οδηγήθηκε στο 45-36. Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 47-37 ενώ ο Κεραυνός αύξησε την διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα στους δεκατρείς πόντους, παίρνοντας την νίκη με 54-41.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-15, 23-25, 30-40, 41-54