Ο Κεραυνός διέκοψε την κυριαρχία της ΑΕΛ!(pics)

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής του ΟΠΑΠ Super Cup Γυναικών 2016, επικρατώντας της C2S ΑΕΛ με 70-62. Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική από την έναρξη μέχρι το τέλος της, με το σκορ να παραμένει καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα σε αρκετά μικρά επίπεδα διαφοράς. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου είχε πιο καθαρό μυαλό, καταφέρνοντας να πάρει την μεγάλη νίκη.

Αρκετά ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την ΑΕΛ να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 3' (8-4). Ο Κεραυνός απάντησε και ισοφάρισε το παιχνίδι στην συνέχεια σε 8-8 με τέσσερις πόντους από την Πιτσιλλίδου και την Θεολόγου, με την ΑΕΛ να απαντάει με έξι σερί πόντους (τέσσερις η Μενελάου, δύο η Παβίσεβιτς) παίρνοντας προβάδισμα με 14-8. Η ομάδα της Λεμεσού αύξησε την διαφορά που την χώριζε στο σκορ από τον Κεραυνό στους εννέα πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, με το σκορ να φθάνει στο 20-11.

Με ένα σερί 7-1 μπήκε στην δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός, καταφέρνοντας έτσι να μειώσει σε 21-18 μέχρι το 15'. Η πίεση από την πλευρά του Κεραυνού συνεχίστηκε, με τις "ερυθροκίτρινες" να ισοφαρίζουν σε 23-23, τρία λεπτά και τριάντα δεύτερα πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Η ομάδα του Στροβόλου πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στην συνέχεια (29-25) μέχρι το 18:10. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 34-27.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ και με ένα σερί πέντε πόντων (ένα η Μενελάου, τέσσερις η Αγαπίου) μείωσε σε 34-32, προτού η Νικοδήμου με τρίποντο φέρει το σκορ στο 37-32 για τον Κεραυνό. Το σκορ οδηγήθηκε στο 43-34 μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, με την ΑΕΛ να σημειώνει τρεις πόντους στην συνέχεια με την Παβίσεβιτς, και να μειώνει σε 43-37. Η ομάδα του Στροβόλου κατάφερε να πάρει προβάδισμα μέχρι και με 12 πόντους διαφορά (51-39 στο 27:30) με την ΑΕΛ να σημειώνει στην συνέχεια οκτώ σερί πόντους (έξι η Παπαδοπούλου, δύο η Παβίσεβιτς) μειώνοντας έτσι σε 51-47, το οποίο ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την συμπλήρωση δύο λεπτών στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ, με 54-53. Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 58-58 στο 34:30 του αγώνα, ενώ μισό λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσα από δύο ακόμα πότους (60-60). Στην συνέχεια του αγώνα ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και με δύο τρίποντα της Σαρπ και της Ρουσσάκη, και δίποντο της Πιτσιλλίδου (ενδιάμεσα η Παβίσεβιτς σημείωσε δύο ελεύθερες βολές) το σκορ οδηγήθηκε στο 68-62, 1:45 πριν το τέλος του αγώνα. Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο Κεραυνός κατέκτησε το ΟΠΑΠ Super Cup Γυναικών με τελικό σκορ 70-62. Κορυφαία του αγώνα η Κυριακή Νικοδήμου με 14 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 34-27, 51-47, 70-62