Έκανε την αρχή ο Κεραυνός

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο αγώνα της σειράς για την Τελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, όπου επικράτησε μέσα στον Στρόβολο της Πετρολίνα ΑΕΚ με 80-79. Το παιχνίδι ήταν αρκετά θεαματικό και από τις δύο ομάδες. Ο Κεραυνός κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά μέχρι και 11 πόντους στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα στα μέσα της Δ' περιόδου για πρώτη φορά. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν συναρπαστικά, με τις διαφορές να παραμένουν πολύ λεπτές μέχρι και το φινάλε. Οι καλαθοσφαιριστές και των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα μέσα στο παρκέ, με τον Κεραυνό να παίρνει την νίκη στο τέλος με 8-79 και να κάνει το 1-0 στην σειρά των τελικών. Ο επόμενος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 28 Απριλίου στις 19:00, στο "Κίτιον" στην Λάρνακα.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τέρελ Παρκς με 20 πόντους (13 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Από τους γηπεδούχους εξαιρετικός ήταν επίσης ο Κένεθ Μπάρκερ με 20 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασσίστ) ενώ από την Πετρολίνα ΑΕΚ κορυφαίος ήταν ο Τόμισλαβ Πέτροβιτς με 16 πόντους (5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), με τους Λαρνακείς να σημειώνουν συνολικά 14 τρίποντα στο παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί πως το "Κώστας Παπαέλληνας" είχε κατακλειστεί από φιλάθλους και των δύο ομάδων, που παρακολούθησαν μέσα σε αθλητοπρεπή πλαίσια το παιχνίδι και στήριξαν τις ομάδες τους μέχρι το τέλος.

Με έντεκα σερί πόντους ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός (έξι ο Παρκς, από δύο οι Μπάρκερ-Αμπουκάρ, ένα ο Μιχαήλ) φέρνοντας το σκορ στο 11-0 στο 3:30.  Στο επόμενο δίλεπτο οι δυο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Μπιγκς για ΑΕΚ, Παρκς για Κεραυνό) με το σκορ να πάει στο 13-2. Έπειτα η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της και σημειώνοντας εννέα πόντους (τέσσερις ο Μπρέζετς, τρίποντο ο Παντελή, δύο ο Μπιγκς) μείωσε σε 13-11 στο 9:30. Η ΑΕΚ μείωσε στα επόμενα δευτερόλεπτα στον πόντο την διαφορά (15-14) με τον Θεοχαρίδη να είναι εύστοχος με τρίποντο στο φινάλε του δεκαλέπτου, κάνοντας το 18-14 για τους γηπεδούχους.

Πιο ισορροπημένα ξεκίνησε η Β' περίοδος, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δύο πόντους μέχρι το 11' (Μπάρκερ για Κεραυνό, Μπιγκς για ΑΕΚ) και να φέρνουν το σκορ στο 20-16. Μέχρι το 14' το σκορ οδηγήθηκε στο 26-23 υπέρ της ΑΕΚ ενώ στο 17:30 η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη αύξησε εκ νέου την διαφορά στους οκτώ, με το σκορ να είναι στο 33-25. Ένα λεπτό περίπου πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 38-31, με τον Τομάς να πετυχαίνει δύο πόντους λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και να μειώνει την διαφορά στους πέντε (38-33).

Με τέσσερις πόντους από τους Παρκς και Στυλιανού μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (42-33), με την ΑΕΚ να απαντάει με τρίποντο του Πέτροβιτς στο 21:30 (42-36). Ο Παρκς στην συνέχεια πέτυχε δύο ελεύθερες βολές (44-36), με την ΑΕΚ αργότερα να σημειώνει δύο απανωτά τρίποντα με τους Πέτροβιτς και Άντερσον και να μειώνει σε 44-42. Στην συνέχεια οι "ερυθροκίτρινοι" ανέβηκαν και σημείωσαν δέκα πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 54-44. Μέχρι το 27:30 η ΑΕΚ μείωσε σε 55-49, ενώ δύο λεπτά αργότερα η διαφορά έπεσε στους πέντε (58-53). Πριν το τέλος της περιόδου ο Μπάρκερ με τρίποντο επανέφερε την διαφορά στους οκτώ για τον Κεραυνό (61-53).

Δυνατά ξεκίνησε το Δ' δεκάλεπτο η Πετρολίνα ΑΕΚ, με τον αρχηγό της, Ιάκωβο Παντελή, να σημειώνει δύο τρίποντα και να μειώνει σε 61-59. Στο 32:20 ο Στυλιανού απάντησε για τον Κεραυνό με τρίποντο, κάνοντας το 64-59. Έπειτα οι Λαρνακείς σημείωσαν πέντε σερί πόντους (τρίποντο ο Πέτροβιτς, δύο ο Σιζόπουλος) και ισοφάρισαν σε 64-64. Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν μέχρι το 34:30 από ένα τρίποντο (Μπάρκερ για Κεραυνό, Σιζόπουλος για ΑΕΚ) με το σκορ να πάει στο 67-67. Στο 35' η ΑΕΚ πήρε για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα, με τρίποντο του Τομάς, που έκανε το 70-67. Η αντίδραση του Κεραυνού ήταν άμεση, και με τρίποντο του Στυλιανού και δίποντο του Ο'Μπράιεν, πήρε ξανά προβάδισμα με 72-70. Στην συνέχεια είδαμε το παιχνίδι να είναι στην ισοπαλία (72-72, 74-74, 76-76) ενώ στο 38΄ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 78-77. Στο επόμενο λεπτό ο Κεραυνός πέτυχε τρεις πόντους (δύο ο Αμπουκάρ, ένα ο Μπάρκερ) ενώ η ΑΕΚ ένα πόντο με το σκορ να οδηγείται στο τελικό 80-79 υπέρ της ομάδας του Στροβόλου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 38-33, 61-53, 80-79