Πέρασε και από το Λευκόθεο(pics)

Δύσκολη νίκη σημείωσε ο Κεραυνός το βράδυ του Σαββάτου (28/1) απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με 70-64, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα στο παιχνίδι, με τον Κεραυνό να υπερέχει στο πρώτο ημίχρονο και τον ΑΠΟΕΛ να είναι σαφώς ανεβασμένος στο δεύτερο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί μέχρι και με 23 πόντους διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στην τέταρτη περίοδο. Ωστόσο ο Κεραυνός ήταν πιο συγκεντρωμένος στα τελευταία στάδια του αγώνα, και έφυγε με την νίκη από το Λευκόθεο. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Μπάρκερ με 16 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), Στυλιανού με 12 πόντους (3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Ρος με 12 πόντους (5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Από τον ΑΠΟΕΛ ξεχώρισε ο Ράιτ με 27 πόντους (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στην απόλυτη ισορροπία ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο, χωρίς να δημιουργείται σημαντική διαφορά στο σκορ. Ενδεικτικό είναι ότι στο 2' το σκορ ήταν στο 6-6, μέχρι το 5' στο 12-12 και δυόμιση λεπτά αργότερα στο 17-16 υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν επτά σερί πόντους (τρίποντο ο Μιχαήλ, από δύο οι Μπάρκερ-Ρος), φέρνοντας το σκορ στο 23-17 στο 8:30. Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι "ερυθροκίτρινοι" ήταν μπροστά με 25-18.

Συνεχίζοντας από εκεί που έμεινε μπήκε στο παρκέ στην δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός, καταφέρνοντας να σημειώσει, έπειτα από τέσσερα λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα, δώδεκα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, φέρνοντας την διαφορά στους δεκαεπτά (37-20). Δυόμιση λεπτά πριν την συμπλήρωση του ημιχρόνου, ο Κεραυνός είχε φέρει την διαφορά στους είκοσι πόντους (45-25). Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε την διαφορά στους δεκαεπτά στο επόμενο δίλεπτο, με τον Κεραυνό να συνεχίζει να προηγείται με 50-33.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μέχρι το 22:30 να μειώσει την διαφορά στους δώδεκα με το σκορ να είναι στο 52-40. Ο Κεραυνός στην συνέχεια σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Ρος και Αμπουκάρ (56-40) για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με επτά πόντους του Ράιτ και να φέρουν το σκορ στο 56-47 μέχρι το 37'. Οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν ανεβασμένοι και στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι την λήξη της περιόδου να μειώσουν την διαφορά στους τέσσερις (59-55).

Με δίποντο του Ρος μπήκε στην τέταρτη περίοδο ο Κεραυνός (61-55), για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με έξι πόντους (από δύο οι Μπερνατόφσκι, Μπάσεϊ και Μόμπλεϊ) ισοφαρίζοντας το παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 61-61. Έπειτα ο Κεραυνός σημειώνοντας οκτώ πόντους (τέσσερις ο Παρκς, από δύο οι Στυλιανού και Ο'Μπράιεν) φέρνοντας το σκορ στο 69-61, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Κεραυνός έφυγε με την νίκη με τελικό σκορ 70-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 33-50, 55-59, 64-70