Άνετα ο Κεραυνός(pics)

Με 94-63 επικράτησε ο Κεραυνός της ΕΘΑ, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν ανώτερη στο παρκέ και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κένεθ Μπάρκερ με 15 πόντους (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 6 ασσίστ) ενώ διακρίθηκαν επίσης οι Ρόναλντ Ρος με 16 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), Τέρελ Πάρκς με 15 πόντους (9 ριμπάουντ) και Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 15 πόντους (8 ριμπάουντ, 5 ασσίστ). Από την ΕΘΑ ξεχώρισαν οι Μάξι Έσο (22 πόντοι, 2 τρίποντα 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Νταϊκουάν Γουόλκερ (18 πόντοι, 1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ).

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Κεραυνός στο παιχνίδι, με ένα σερί δεκαπέντε πόντων μέχρι το 5'. Στο επόμενο διάστημα είδαμε την ΕΘΑ να είναι ανεβάζει στροφές, καταφέρνοντας σταδιακά να μειώνει την διαφορά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 23-14 για τους "ερυθροκίτρινους" στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Πιο ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο παιχνίδι, με το σκορ να φθάνει στο 29-19 στο 13:30, ενώ η διαφορά παρέμεινε στους δέκα και στην συνέχεια (στο 16') με το σκορ να είναι στο 32-22. Ο Κεραυνός ανέβασε στροφές στο τελευταίο τετράλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, αυξάνοντας την διαφορά στους δεκαέξι πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 40-24'.

Παρά το καλό ξεκίνημα της ΕΘΑ στην τρίτη περίοδο, όπου στο πρώτο λεπτό σημείωσε πέντε πόντους (ενώ δέχθηκε δύο) με το σκορ να έρχεται στο 42-29, στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν ανώτερος στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν δεκαέξι σερί πόντους στην συνέχεια, φέρνοντας το σκορ στο 58-29, μέχρι το 26'. Το τέλος του δεκαλέπτου βγήκε την ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να προηγείται με 68-35.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Στροβόλου μέχρι το 33:12 ήταν μπροστά με 79-40. Και οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε Κύπριους καλαθοσφαιριστές, με τον χρόνο τους να είναι αυξημένος στην τέταρτη περίοδο. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Κεραυνό να πανηγυρίζει την νίκη με 94-63

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14,  40-24, 68-35, 94-63