«Ξέσπασμα» και κορυφή για Κεραυνό

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Κεραυνός που επικράτησε με 75-43 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου εκτός έδρας και ανέβηκε μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. O αγώνας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν ανώτερη στο παρκέ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, και πέτυχε μία δίκαιη νίκη.  Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τέρελ Πάρκς που σημείωσε 24 πόντους (9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Ρόναλντ Ρος (13 πόντοι, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Τζέικ Ο'Μπράιεν (11 πόντοι, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Με τρίποντο του Πυρίλλη ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΝΠ, για να απαντήσει ο Κεραυνός με έξι πόντους (τέσσερις ο Παρκς, δύο ο Ρος) και να φέρει το σκορ στο 6-3 μέχρι το 3:15. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν καλύτερη και στην συνέχεια, καταφέρνοντας στο επόμενο πεντάλεπτο να δημιουργήσει διαφορά έξι πόντων (12-6) ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου η διαφορά διπλασιάστηκε και έφτασε τους 12, με το σκορ να είναι στο 20-8.

Ο Ρέι με δίποντο στην έναρξη της Β' περιόδου μείωσε για την Ένωση σε 20-10, για να έρθει όμως η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη και να σημειώσει δεκατρείς σερί πόντους μέχρι το 15' και να φέρει το σκορ στο 33-10. Η υπεροχή των "ερυθροκίτρινων" συνεχίστηκε, με το σκορ να φθάνει στο 44-16 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε στο παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο, με τον Κεραυνό να συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι στο γήπεδο, φέρνοντας το σκορ στο 24' στο 52-18. Δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου οι "ερυθροκίτρινοι" ήταν μπροστά με 61-42, για να σημειώσουν πέντε πόντους στην συνέχεια οι γηπεδούχοι και να μειώσουν σε 61-27.

Πιο ισορροπημένα ήταν τα πράγματα στην τέταρτη περίοδο. Ο Κεραυνός είχε πατήσει επάνω στην σημαντική διαφορά που δημιούργησε προηγουμένως στο σκορ, με την Ένωση να παλεύει για να την μειώσει. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του Στροβόλου να παίρνει την νίκη με τελικό σκορ 75-43.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-20, 16-44, 27-61, 43-75

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Πυρίλλης 3 (1), Ρέι 17 (1), Γουάσινγκτον 4, Μπλέικς 6, Χάινς 3, Στρατής, Θωμά 3, Χαννούν, Ζάντης, Παπαδόπουλος, Τομάς 7.