Στον Στρόβολο το ντέρμπι(pics)

Με νίκη του Κεραυνού απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με 72-65 ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν ανώτερη στο Α' ημίχρονο, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 23-11 και 40-21 στην πρώτη και δεύτερη περίοδο αντίστοιχα. Στην Γ' περίοδο ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει σε 56-13 ενώ πάλεψε στα εναπομείναντα λεπτά για την ανατροπή. Ο Κεραυνός στην συνέχεια διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος και έφυγε με την νίκη με 72-65.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 21 πόντους (4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) ενώ διακρίθηκαν επίσης οι Νίκος Στυλιανού (16 πόντοι, 1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Κένεθ Μπάρκερ (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός όπου κατάφερε μέχρι το 3' να προηγηθεί με 9-3. Στο επόμενο δίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ μείωσε με τέσσερις πόντους από τους Μπάσεϊ και Μπερνατόφσκι σε 9-7, με τους "ερυθροκίτρινους" να απαντούν με επτά πόντους (τρεις ο Ο'Μπράιεν, από δύο οι Ρος-Στυλιανού) φέρνοντας το σκορ στο 16-7, δυόμιση λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με διαφορά δώδεκα πόντων (23-11).

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με δίποντο του Ράιτ (23-13), ωστόσο ο Κεραυνός στην συνέχεια σημείωσε δεκατρείς σερί πόντους (επτά ο Ο'Μπράιεν, από δύο οι Αμπουκάρ, Στυλιανού και Παρκς) φέρνοντας το σκορ στο 36-13 στο 16'! Η ομάδα του Στροβόλου παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με 40-21.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο στα πρώτα στάδια του, με τον Κεραυνό να προσπαθεί να διατηρήσει την διαφορά στο σκορ και τον ΑΠΟΕΛ να ψάχνει τρόπο να μειώσει για να μπει πιο δυνατά στην διεκδίκηση του αγώνα. Μέχρι το 35' το σκορ έφθασε στο 49-32, ενώ με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν πιο ανεβασμένοι και μείωσαν στους δεκατρείς την διαφορά με το σκορ να είναι στο 56-43.

Δυνατό ξεκίνημα για τον ΑΠΟΕΛ στην τέταρτη περίοδο όπου μέχρι το 32' μείωσε στους οκτώ την διαφορά (58-50), ωστόσο Κεραυνός απάντησε και μέχρι το 35' επανέφερε την διαφορά στους έντεκα (64-53). Οι "γαλαζοκίτρινοι" έκαναν προσπάθεια στα τελευταία στάδια του αγώνα να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, χωρίς επιτυχία. Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους δεκατρείς πόντους (68-55), ωστόσο στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 68-62. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Κεραυνό να επικρατεί με 72-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 40-21, 56-43, 72-65