Στην παράταση ο Κεραυνός

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα όπου οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη μέχρι τέλους, ο Κεραυνός ήταν αυτός που "απέδρασε" με το διπλό από το "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία" επικρατώντας της ΕΘΑ με 78-76. Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετική, και είδαμε ένα αρκετά δυνατό αγώνα, όπου και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να έφευγαν με την νίκη. Στο νοσοκομείο μετέβηκε ο Ανδρέας Πηλαβάς, μετά από τραυματισμό που δέχθηκε στην τρίτη περίοδο. Κορυφαίος του αγώνα ο Κένεθ Μπάρκερ με 14 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασσίστ). Εξαιρετικοί για τον Κεραυνό ήταν επίσης οι Ο'Μπράιεν (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Αμπουκάρ (14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Ρος (12 πόντους (7 ριμπάουντ, 9 ασσίστ). Από την ΕΘΑ ξεχώρισε ο Έσο με 24 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και ο Γουόλκερ με 17 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Κεραυνός ξεκίνησε δυνατά και στο 2' ήταν μπροστά στο σκορ με 5-2 (με τρίποντο του Μπάρκερ και δίποντο του Παρκς, ενώ για την ΕΘΑ δίποντο σημείωσε ο Πηλαβάς). Η ΕΘΑ στην συνέχεια ήταν αυτή που έκανε την ανατροπή και ήταν μπροστά στο σκορ με 12-9 μέχρι το 5', ενώ με την λήξη της περιόδου οι δύο ομάδες έφθασαν στο 20-20.

Με τρεις ελεύθερες βολές του Στυλιανού ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός παίρνοντας προβάδισμα με 23-20. Έπειτα η ομάδα του Στροβόλου διατήρησε το προβάδισμα της, με την ΕΘΑ ωστόσο να παραμένει πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο στο 15' ήταν στο 28-26 υπέρ των "ερυθροκίτρινων". Ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν διαφορά έξι πόντων (37-31), με τον Μπαρνς να σημειώνει δίποντο λίγο πριν το τέλος μειώνοντας σε 37-33.

Η ΕΘΑ μείωσε στους δύο την διαφορά νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο με δύο ελεύθερες βολές του Ορτίζ, με τον Κεραυνό να επαναφέρει την διαφορά στους έξι (41-35) με τέσσερις πόντους του Ομπράιεν μέχρι το 22'. Οι "κιτρινόμαυροι" κατάφεραν στην συνέχεια να μειώσουν στον πόντο, με το σκορ να είναι στο 43-42 στο 25'. Στο επόμενο τρίλεπτο ο Κεραυνός έφερε την διαφορά ξανά στους έξι (50-44), με την ΕΘΑ να μειώνει κατά δύο πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου με το σκορ να φθάνει στο 53-49.

Με ένα σερί τεσσάρων πόντων με δύο καρφώματα από τον Μάξι Έσο ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ, ισοφαρίζοντας σε 53-53 στο 32'. Έπειτα η ΕΘΑ πήρε προβάδισμα με 57-55 στο επόμενο δίλεπτο, με τον Γιώργο Νεοφύτου στην συνέχεια να σημειώνει τρίποντο και να παίρνει βολή στην οποία ευστόχησε, στο 34:17 φέρνοντας το σκορ στο 59-57. Στην συνέχεια η ΕΘΑ ισοφάρισε με δύο ελεύθερες βολές του Έσο μέχρι το 36'. Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη στο επόμενο λεπτό, με ένα σερί πέντε πόντων, έφερε το σκορ στο 64-59, με τον Γουόλκερ να απαντάει με τέσσερις δικούς του πόντους μέχρι το 38' μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο 64-63. Έπειτα ο Ρος με δίποντο έφερε το σκορ στο 66-63, για να απαντήσει ο Μπαρνς με τρίποντο και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα σε 66-66, λίγο πριν το φινάλε της τέταρτης περιόδου. Στην τελευταία επίθεση ο Κεραυνός δοκίμασε πρώτα με τον Στυλιανού για τρείς, ο οποίος ήταν άστοχος, ο Μπάρκερ πήρε το ριμπάουντ και έδωσε στον Αμπουκάρ που προσπάθησε για δίποντο, όμως ήταν επίσης άστοχος, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Η ομάδα της Έγκωμης ξεκίνησε την παράταση με δύο πόντους του Έσο με ελεύθερες βολές (68-66) για να απαντήσει ο Αμπουκάρ με πέντε δικούς του πόντους για να δώσει προβάδισμα στον Κεραυνός με 71-68. Έπειτα η ΕΘΑ απάντησε με πέντε πόντους του Ορτίζ, όπου το σκορ έφθασε στο 73-71 για τους γηπεδούχους. Στην εξέλιξη του αγώνα και μετά από κάρφωμα του Αμπουκάρ το παιχνίδι έφθασε στο ισόπαλο 73-73. Ένα λεπτό και είκοσι πριν το τέλος ο Έσο με μία ελεύθερη βολή έφερε το σκορ στο 74-73 για την ΕΘΑ, με τον Μπάρκερ να ευστοχεί σε τρίποντο 34" πριν το φινάλε δίνοντας προβάδισμα στους "ερυθροκίτρινους" με 76-74. Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 76-76 με δύο ελεύθερες βολές του Έσο. Ο Σάιμον Μιχαήλ στην συνέχεια με λέι απ έκανε το 78-76 και έδωσε την νίκη στον Κεραυνό, αφού ο Γουόλκερ ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση για την ΕΘΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 37-33, 49-53, 66-66, 76-78 (παράταση)