Η ΚΟΚ για τον αγώνα

Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ ο τέταρτος αγώνας της σειράς για την Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και την Πετρολίνα ΑΕΚ. Ενάμιση περίπου λεπτό πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, το παιχνίδι διακόπηκε οριστικά, μετά από ρήψεις αντικειμένων προς τον αγωνιστικό χώρο, ενώ το σκορ ήταν στο 73-64 υπέρ των φιλοξενουμένων. Αυτή ήταν η δεύτερη διακοπή του αγώνα, αφού είχε διακοπεί ξανά στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι στο Λευκόθεο ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε καταφέρει να προηγηθεί μέχρι και με 13 πόντους διαφορά, με την ΑΕΚ όμως να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να παίρνει προβάδισμα, το οποίο διατήρησε και αύξησε με την πάροδο του χρόνου μέχρι και την ολοκλήρωση του αγώνα.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ όπου με δύο τρίποντα του Βασίλη Κούνα, και ένα δίποντο του Μπεστ, προηγήθηκε με 8-0 στο 2'. Έπειτα η Πετρολίνα ΑΕΚ ανέβηκε και σημείωσε επτά πόντους (πέντε ο Πέτροβιτς, δύο ο Μπρέζετς) μειώνοντας σε 8-7. Οι "γαλαζοκίτρινοι" μέχρι το 7:20 επανέφεραν την διαφορά στους οκτώ, με το σκορ να φθάνει στο 19-11. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη αύξησε την διαφορά που την χώριζε από την ΑΕΚ στους δεκατρείς (25-12) ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου οι Λαρνακείς μείωσαν στους έντεκα (26-15).

Με δίποντο του Κούνα ξεκίνησε την Β' περίοδο ο ΑΠΟΕΛ, παίρνοντας προβάδισμα με 28-15. Η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της στην συνέχεια και πέτυχε έξι πόντους (πέντε ο Σιζόπουλος, από ένα οι Παντελή-Πέτροβιτς) μειώνοντας σε 28-22 στο 12:30. Η πίεση από την πλευρά της ΑΕΚ συνεχίστηκε, με τον ΑΠΟΕΛ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα του. Στο 16:30 ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 35-26, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν έπειτα εννέα σερί πόντους (τέσσερις ο Μπρέζετς, τρίποντο ο Τομάς, δύο ο Άντερσον) και να ισοφαρίζουν σε 35-35 μέχρι το 18:30. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό η ομάδα της Λευκωσίας σημείωσε επτά πόντους και η ΑΕΚ τέσσερις, με το σκορ να οδηγείται στο 42-39.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από τέσσερις πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο (τέσσερις ο Μπρέζετς για την ΑΕΚ, από δύο Μπεστ και Μπάσεϊ για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να φθάνει στο 46-43 υπέρ των γηπεδούχων. Ενάμιση λεπτό αργότερα το σκορ οδηγήθηκε στο 48-46 για τους γηπεδούχους. Στην συνέχεια ακολούθησε διακοπή του αγώνα για ορισμένα λεπτά, λόγω ρήψης αντικειμένων από την κερκίδα. Με την επανέναρξη του αγώνα η ΑΕΚ σημείωσε οκτώ σερί πόντους (πέντε ο Σιζόπουλος, δύο ο Μπρέζετς, ένα ο Πέτροβιτς) παίρνοντας προβάδισμα με 52-48. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με έξι πόντους (τέσσερις ο Μπάσεϊ, δύο ο Παντούρης) με το σκορ να πάει στο 54-52 υπέρ του. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν μπροστά με 59-56.

Με ένα σερί έντεκα πόντων ξεκίνησε την Δ' περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ (τρίποντο ο Μπιγκς, από δύο οι Σιζόπουλος, Τομάς, Μπρέζετς, Άντερσον) παίρνοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (67-59). Μέχρι το 35' το σκορ οδηγήθηκε στο 69-60 υπέρ των φιλοξενουμένων, ενώ στην συνέχεια ο Τομάς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του δώδεκα πόντων (72-60). Στο 38' το σκορ πήγε στο 73-64 και λίγο αργότερα προέκυψε η δεύτερη διακοπή του αγώνα η οποία ήταν οριστική.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 42-39, 59-56, 64-73 (Διακόπηκε στο 38:30)