Στο «Final 4» ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ είναι η τέταρτη ομάδα που κερδίζει το εισιτήριο της για το Final Four του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, μετά και την νίκη του απέναντι στην ΕΘΑ με 81-57. Η ομάδα της Έγκωμης, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με δύο ξένους, πάλεψε το παιχνίδι και κράτησε σε μικρές διαφορές το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές και πήρε στο τέλος την νίκη χωρίς να δυσκολευτεί. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μέρφι Μπερνατόφσκι με 17 πόντους (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με επτά σερί πόντους ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ (τρίποντο ο Μπράουν, από δύο οι Μπάσεϊ-Μπερνατόφσκι) παίρνοντας προβάδισμα με 7-0. Στην συνέχεια η ΕΘΑ ανέβηκε και ισορρόπησε το παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 12-9 στο 5'. Οι "κιτρινόμαυροι" μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους (18-16) ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, όμως ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στο τέλος και σημείωσε έξι πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, επαναφέροντας την διαφορά στους έξι (24-18).

Με δύο πόντους από τον Μπαρνς και τρίποντο του Παπάμιχαηλ ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ, μειώνοντας σε 24-23. Το παιχνίδι που βλέπαμε ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο. Στο 13' το σκορ έφθασε στο 29-29, με τον Ράιτ στην συνέχεια να σημειώνει τρεις πόντους (32-29) και με τον Τζάξεν να απαντάει μειώνοντας σε 32-31. Στην συνέχεια οι "γαλαζοκίτρινοι" σημείωσαν πέντε πόντους και έφεραν το σκορ στο 37-31 (στο 18:20), ενώ με το τέλος του Α' ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 39-33.

Βελτιωμένη ήταν η εικόνα του ΑΠΟΕΛ στην τρίτη περίοδο, όπου κατάφερε μέχρι το 23:30 να φέρει την διαφορά στους δέκα πόντους (51-41). Η ΕΘΑ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και έφεραν το σκορ στο 58-44 μέχρι το 25:30. Με το τέλος της περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους δώδεκα πόντους (64-52).

Ο Λοϊζίδης με τρίποντο μείωσε σε 64-55 για την ΕΘΑ, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με επτά πόντους (από δύο οι Μπάσεϊ, Ράιτ και Μόμπλεϊ ένα ο Κούνας) φέρνοντας την διαφορά στους δεκαέξι με το σκορ να είναι στο 71-55 στο 34:30. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλους δέκα πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, με το σκορ να φθάνει στο 81-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 33-39, 52-64, 57-81