Αλάνθαστη η Ανόρθωση, «λύγισε» και την ΑΕΛ

Πέτυχε τη δεύτερη σερί της νίκη σε ισάριθμούς αγώνες

Τη δεύτερη επιτυχία της σε ισάριθμους αγώνες κατέγραψε η Ανόρθωση επικρατώντας με 91-78 της Payabl. EKA ΑΕΛ σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στην Απόλλων Αρένα, λόγω τιμωρίας της ομάδα της Αμμοχώστου.

Koρυφαίος για την ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη ήταν ο Lee Edward Skinner με 23 πόντους, 4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

O αγώνας ξεκίνησε με δύο τρίποντα στο πρώτο λεπτό, ένα για κάθε ομάδα. Το πρώτο ήρθε από τον Horton της Ανόρθωσης και το δεύτερο από τον Μάρκου της Payabl. EKA ΑΕΛ. Με νέο τρίποντο στα τρεισίμιση λεπτά από τον Shepherd οι γαλαζοκίτρινοι ήταν μπροστά με έναν πόντο (7-8), με την ομάδα της Αμμοχώστου να φτιάχνει σερί επτά πόντων για να προηγηθεί 14-8 στο 6' μετά το λέι απ του Μαραγκού. Η βολή του Taylor σχεδόν μισό λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (24-14).

Oι φιλοξενούμενοι στο 17' πλησίασαν στους έξι (35-29) μετά τη βολή από τον Shepherd, με τους γηπεδούχους να επαναφέρουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (44-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μετά από λέι απ του Μουόσα και δυο βολές από τον Horton.

H «Κυρία» σφράγισε το δεύτερο ροζ φύλλο στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν τον ίδιο αριθμό πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (64-52), ενώ στο τέταρτο οι νικητές αύξησαν κατά έναν πόντο τη διαφορά (91-78).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 44-32, 64-52, 91-78