Έδρα αλλά με ζόρια

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο "Κίτιον" στην Λάρνακα, η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 87-79 στον τρίτο αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, και πήρε προβάδισμα στις νίκες με 2-1. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στο παρκέ διεκδικώντας μέχρι το τέλος την νίκη, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές και να φεύγει με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Πρίμοζ Μπρέζετς με 24 πόντους (7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ), ενώ διακρίθηκαν επίσης οι Τόρεϊ Τομάς (19 πόντοι, 4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ), Βλάντιμιρ Ντάσιτς (17 πόντοι, 1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) και Τόμισλαβ Πέτροβιτς (15 πόντοι, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από την πλευρά του ΑΠΟΕΛ ξεχώρισαν οι Βασίλης Κούνας με 14 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) και Μπράντον Μόμπλεϊ με 19 πόντους (7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Οι δύο ομάδες θα τα πούνε ξανά στις 18 Απριλίου στο "Λευκόθεο".

Με δίποντο του Ντάσιτς ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ, ο Κούνας απάντησε για τον ΑΠΟΕΛ, με τον ίδιο παίκτη των "κιτρινοπράσινων" να σημειώνει δύο ακόμα πόντους μέχρι το 1:30 με το σκορ να πάει στο 4-2. Στο επόμενο δίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ με τέσσερις πόντους των Μπερνατόφσκι και Μπεστ πήρε προβάδισμα με 6-4, για να ισοφαρίσει η ΑΕΚ στο 4' με τον Μπρέζετς σε 6-6. Δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ παρέμεινε ισόπαλο στο 13-13. Οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι και το φινάλε του δεκαλέπτου, που βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 19-18.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την Β' περίοδο με δύο πόντους του Ντάσιτς, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 20-19 στο 11'. Έπειτα οι "γαλαζοκίτρινοι" σημείωσαν οκτώ σερί πόντους (από τρεις οι Κούνας-Μπράουν, δύο ο Μπερνατόφσκι) και πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα επτά πόντων, στο 15', όπου το σκορ έφθασε στο 27-20. Τρία λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ αύξησε την διαφορά στους εννέα, με το σκορ να είναι στο 33-24. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις την διαφορά στο 19' (33-29) με τον Μπάσεϊ να σημειώνει δύο ακόμα πόντους πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και να φέρνει το σκορ στο 35-29.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στην τρίτη περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ που πέτυχε δέκα σερί πόντους μέχρι το 23' (δύο τρίποντα ο Τομάς, τέσσερις πόντους ο Πέτροβιτς) και πήρε προβάδισμα με 39-35. Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ μείωσε με κάρφωμα του Μπερνατόφσκι σε 39-37 ενώ στο 25:15 το σκορ έφθασε στο 42-39. Στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και μέχρι το 28' πήρε προβάδισμα δέκα πόντων (51-41), με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με εννέα σερί πόντους πριν το τέλος του δεκαλέπτου (τέσσερις ο Μόμπλεϊ, τρεις ο Μπάσεϊ, δύο ο Μπερνατόφσκι) μειώνοντας σε 51-50.

Στο 31:30 ο ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ, αφού είχε πετύχει τέσσερις πόντους, ενώ δέχθηκε δύο (54-53). Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τον Μπρέζετς, ενώ δέχθηκε δύο από τον Μόμπλεϊ, με το προβάδισμα να πηγαίνει υπέρ της στο 57-56. Μέχρι το 34' η ομάδα της Λευκωσίας πέτυχε έξι ακόμα πόντους (τέσσερις ο Μόμπλεϊ, δύο ο Μπάσεϊ) και πήρε προβάδισμα με 62-57. Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ με 67-62, με την ΑΕΚ να καταφέρνει στο 38' να μειώσει στον πόντο (69-68). Στα τελευταία στάδια του αγώνα είδαμε τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο οδηγήθηκε στο ισόπαλο 72-72 με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Προβάδισμα με 73-72 πήρε νωρίς στην παράταση ο ΑΠΟΕΛ με μία ελεύθερη βολή του Μόμπλεϊ, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στην συνέχεια όπου σημείωσε εννέα πόντους (εφτά ο Τομάς, δύο ο Μπρέζετς) ενώ δέχθηκε ένα, και έφερε το σκορ στο 81-74 στο 43:30. Στην συνέχεια ο Μόμπλεϊ με δύο πόντους μείωσε σε 81-76, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει τέσσερις ακόμα πόντους με τους Μπρέζετς και Τομάς κάνοντας το 85-76, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 87-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 29-35, 51-50, 72-72, 87-79 (Παράταση)