Το πρώτο ήταν Μπρέζετς

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον πρώτο αγώνα της σειράς για την Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, όπου επικράτησε στην έδρα της με 64-60 του ΑΠΟΕΛ, σε αγώνα που έγινε κεκλεισμένων των θυρών. Οι Λαρνακείς ήταν ανώτεροι στο Α' ημίχρονο όπου και πήραν προβάδισμα με 38-25. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην Γ' και Δ' περίοδο και πάλεψαν για να κάνουν την ανατροπή, μειώνοντας στο σκορ. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Πρίμοζ Μπρέζετς που σημείωσε 27 πόντους (7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα πραγματοποιηθεί στο Λευκόθεο την ερχόμενη Παρασκευή 7 Απριλίου στις 19:00. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα κερδίσει την πρόκριση της στην τελική φάση.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Ντάσιτς και Μπρέζετς στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απαντήσει με δίποντο του Παντούρη, με την ΑΕΚ να σημειώνει άλλους τέσσερις πόντους με τον Μπρέζετς (8-2) μέχρι το 5'. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην πορεία να αυξήσουν την διαφορά στο σκορ στους εννέα πόντους στο 9' (14-5). Η διαφορά παρέμεινε και με την ολοκλήρωση της περιόδου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από ακόμα δύο πόντους (16-7).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από τρεις πόντους μέχρι το 13' (19-10). Η εικόνα του παιχνιδιού συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και στα επόμενα δυόμιση λεπτά, με την ΑΕΚ να προηγείται με 23-14. Στο 15:30 το σκορ έφθασε στο 25-17, με την ΑΕΚ να ανεβάζει τον ρυθμό της στην πορεία και να πετυχαίνει έξι ακόμα πόντους (τέσσερις ο Μπρέζετς, δύο ο Άντερσον) και να φέρνει το σκορ στο 32-17. Μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι Λαρνακείς οδήγησαν την διαφορά στους δεκατρείς (38-25).

Δυνατά μπήκε  στην Γ' περίοδο ο ΑΠΟΕΛ με πέντε πόντους (τρίποντο ο Πέτροβιτς, δύο ο Άντερσον) κάνοντας το 43-25. Στην συνέχεια οι "γαλαζοκίτρινοι" απάντησαν με ένα σερί εννέα πόντων (τέσσερις ο Μπάσεϊ και από δύο οι Κούνας, Παντούρης, Μπράουν) μειώνοντας ξανά την διαφορά στους εννέα (43-34). Μέχρι το 27:30 η διαφορά μειώθηκε στους πέντε (47-42), με την ΑΕΚ να σημειώνει τρεις ακόμα πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου (δύο ο Ντάσιτς, ένα ο Μπρέζετς) κάνοντας το 50-42.

Με τρίποντο του Μόμπλεϊ και δίποντο από τον Παντούρη μπήκε στην τέταρτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ, μειώνοντας στους τρεις την διαφορά (50-47) μέχρι το 32'. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και με επτά σερί πόντους (τρεις ο Τομάς, από δύο οι Πέτροβιτς-Άντερσον) έφεραν ξανά την διαφορά στους δέκα (57-47) στο 34'. Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα της. Στο 37:30 οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 62-51, με τον ΑΠΟΕΛ να πετυχαίνει επτά πόντους στο επόμενο δίλεπτο (τρεις ο Μόμπλεϊ, από δύο οι Μπερνατόφσκι-Μπάσεϊ) μειώνοντας σε 62-58. Από δύο ακόμα πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη με 64-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-7, 38-25, 50-42, 64-60