Το έκανε «ροντέο», αλλά πλησίασε στην πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Σε ένα πραγματικό «θρίλερ»

Σε ένα δραματικό ματς, ο ΠΑΟΚ νίκησε 76-74 την Μπενφίκα στο «Παλατάκι» για την τέταρτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου του BCL και με 3-1 ρεκόρ βρέθηκε στην κορυφή του γκρουπ, παραμένοντας το φαβορί για την απευθείας πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, περιμένοντας το ματς της Χάποελ Ιερουσαλήμ με τη Γαλατάσαραϊ αργότερα.

Οι «αετοί» προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +2, όμως στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο έχασε κάποιες μικρές διαφορές που απέκτησε, αλλά στα τελευταία λεπτά οι βολές των Σμιθ και Μπελιάουσκας του έδωσαν τους δύο βαθμούς.

Κορυφαίοι των «ασπρόμαυρων» ήταν οι Μπελιάουσκας με 20, Τσαϊρέλης με 15 και Σμιθ, Χάρισον με 13 πόντους. Για τους Πορτογάλους, ξεχώρισαν οι Μπρουσάρντ με 20, Ντάγκλας με 12 και Γκόμες με 11 πόντους.

Tο ματς

Ο ΠΑΟΚ έκανε 5 λάθη κι ήταν άστοχος μέσα στην αντίπαλη ρακέτα κι οι σωστές επιλογές των Πορτογάλων μέσα στην «ασπρόμαυρη» έφεραν το 0-6 και στο 1-11 με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ αρχικά και συμπαραστάτη του τον Ντάγκλας. Ο «δικέφαλος» βρήκε τις λύσεις και με σερί 6-0 μείωσε 7-11, όμως το τρίποντο του Γκόμες έφερε το 7-14. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 για το 12-14, όμως δέχτηκε ένα σερί 0-5 από τους «αετούς» για το 12-19 και το τρίποντο του Γκόμες έφερε το 14-22 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και τη δεύτερη περίοδο με πολλά λάθη και χαμένες βολές, όμως η Μπενφίκα δεν τα εκμεταλλεύτηκε. Έτσι, ο Τσαϊρέλης με τις προσωπικές του ενέργειες μέσα στο αντίπαλο καλάθι σε 21-24 κι έφτασε τους 10 πόντους με τη συμπαράσταση του Τσιακμά. Εκεί, άρχισαν ξανά οι επιπολαιότητες των παικτών του Φώτη Τακιανού κι η Μπενφίκα με 5-0 σερί έφτασε στο 21-29. Ο Ντρέσχελ έφερε το 23-32 και το 25-34 λόγω των νέων λαθών και της αλλαγής της άμυνας των Πορτογάλων. Εκεί, άρχισε το «κρεσέντο» του Μπελιάουσκας με τα συνεχόμενα τρίποντα που έφερε το 33-34 και το τρίποντο του Χάρισον έφερε το 39-37 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου στο πρώτο προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης.

Οι Τσαϊρέλης και Γκίλμορ έκαναν σερί 5-0 κι έφεραν το 44-39 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως εκεί η κακή άμυνα, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και τα νέα λάθη στην επίθεση έφεραν ένα 10-0 σερί της Μπενφίκα για το 44-49 με τα τρίποντα των Ντάγκλας και Γκόμες. Ο «δικέφαλος» άρχισε να παίζει με σωστό passing game μέσα στο καλάθι και με σερί 6-0 για το 50-49 κι ένα νέο σερί 5-0 έφερε το 55-52 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Οι Σμιθ και Χάρισον έφεραν το 59-54 με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και τα 14 πλέον λάθη έφεραν το 8-0 σερί και το 59-62. Ο Μπελιάουσκας επέστρεψε μετά την πολύωρη παρουσία του στον πάγκο και βοήθησε για το 5-0 σερί και το 64-62. Το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται μόνιμα στη συνέχεια κι ο Κάρτερ έκανε το 66-68. Οι δύο βολές του Τσαϊρέλη έφεραν το 68-68.

Οι Πορτογάλοι έχαναν βολές, αλλά ο Κάρτερ με μία έκανε το 68-69. Οι Χάρισον και Μπουσάρντ έφεραν το 70-71. Ο Φρίντρικσον έχασε δύο σουτ, όμως ο Σμιθ με 1/2 βολές έκανε το 71-71. Ο Κάρτερ αστόχησε κι ο Σμιθ με δίποντο έκανε το 73-71 στα 40’’. Ο Μπρουσάρντ ρίσκαρε κι αστόχησε, ο Σμιθ κέρδισε φάουλ κα με μία βολή έκανε το 74-71 στα 24’’. Η πίεση στην επαναφορά έδωσε την μπάλα στον ΠΑΟΚ κι ο Μπελιάουσκας με δύο βολές έκανε το 76-71 στα 16’’ και το τρίποντο του Ντάγκλας απλά διαμόρφωσε το τελικό 76-74 κι έφερε το 3-1 για τον «δικέφαλο».

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 55-52, 76-74