Αξιοπρεπής Εθνική Ελλάδας στο δύσκολο τεστ με ΗΠΑ

Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των Αμερικανών και ηττήθηκε με σκορ 108-86.

Πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά έχασε... φυσιολογικά η Εθνική! Η Ελλάδα κοντραρίστηκε με τις «αστεράτες ΗΠΑ στο Άμπου Ντάμπι και ηττήθηκε με σκορ 108-86, αν και έδειξε ανταγωνιστική σε κάποια σημεία του αγώνα, δεδομένης φυσικά της ανωτερότητας του αντιπάλου.

Η Team USA μπήκε με απίστευτη φόρα και ξέφυγε με 15 στο πρώτο δεκάλεπτο (32-17), με την Ελλάδα να επιστρέφει και να μειώνει σε 37-31 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, κάνοντας ένα εξαιρετικό διάστημα. Από εκεί και πέρα, οι Ηνωμένες Πολιτείες διατήρησαν με σχετική άνεση το προβάδισμά τους, το οποίο και επέκτειναν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πλέον, η Ελλάδα στρέφεται στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν το Παγκόσμιο, το οποίο θα γίνει αύριο (19/8, 19:00) στο ίδιο γήπεδο, κόντρα στη Γερμανία.

Από τη «γαλανόλευκη», ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, που έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση με 12 πόντους, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και μπόλικες εξαιρετικές άμυνες. Ισάριθμους πόντους είχε ο Ρογκαβόπουλος, ενώ 11 πρόσθεσαν οι Γουόκαπ, Παπαγιάννης και 10 ο Λαρεντζάκης.
Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο ασταμάτητος Άντονι Έντουαρντς, ο οποίος πρόλαβε σε 17 λεπτά να σκοράρει 21 πόντους με 8/16 σουτ εντός πεδιάς. Σε γενικές γραμμές, οι ΗΠΑ είχαν πλουραλισμό, με τους Καμ Τζόνσον (13π.), Όστιν Ριβς (11π.), Μάικαλ Μπρίτζες (10π.), Τζάρεν Τζάκσον (11π.) και Μπόμπι Πόρτις (10π.) να είναι διψήφιοι.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 52-41, 85-67, 108-86

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση