«Τρένο» και στη Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ!

Αν και έκανε τα εύκολα… δύσκολα στο τέλος, η ΑΕΚ νίκησε 81-77 τον Άρη, μέσα στο Αλεξάνδρειο και έτσι ανέβηκε στο 6-2.

Ούτε η διακοπή σταμάτησε την ΑΕΚ!

Με εξαιρετική άμυνα –κατά διαστήματα- και πολύ ορεξάτο τον Χάντερ, η Ένωση επικράτησε 81-77 του Άρη, μέσα στο Αλεξάνδρειο, για να φτάσει στην έβδομη σερί της νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ντέρμπι ήταν στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, με την ομάδα του Μπάνκι να κυριαρχεί στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου, διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε ακόμη και στο +13. Στο τελευταίο τρίλεπτο, η ΑΕΚ χαλάρωσε πολύ, επιτρέποντας στους «κίτρινους» να επιστρέψουν (77-79), αλλά ο Σάκοτα με 2/2 βολές «κλείδωσε» το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος της Ένωσης ήταν ο Χάντερ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Γκρίφιν να είχε 14 πόντους και τον Λαρεντζάκη να προσθέτει άλλους 13. Από την ομάδα του Αγγέλου, ξεχώρισε ο… συγκινητικός Μποχωρίδης με 24 πόντους, ενώ ο Τζόουνς είχε άλλους 15.

Δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τον Άρη, ο οποίος κυριαρχούσε στη ρακέτα και έτσι κατάφερε να προηγηθεί 10-4, στο πρώτα τέσσερα λεπτά. Η αντίδραση από την ΑΕΚ ήρθε δια χειρός Τσαλμπούρη, ο οποίος της έδωσε το προβάδισμα (10-12), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό και με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, αλλά το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους «κίτρινους» μπροστά (18-17).

Η πιεστική άμυνα του Άρη «μπλόκαρε» επιθετικά την ΑΕΚ και με τον Κάιζερ να ήταν ορεξάτος, οι «κίτρινοι» ξέφυγαν στο +5 (25-20), στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Σάκοτα έκοψε τη… φόρα της ομάδας του Αγγέλου (25-25), ενώ στη συνέχεια οι Ματσιούλις και Γκρίφιν διατηρούσαν την Ένωση σε θέση οδηγού (30-33) μέχρι το 17’. Ο Μποχωρίδης ισοφάρισε (33-33) προσωρινά το παιχνίδι, με το τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου να ανήκει στους φιλοξενούμενους, καθώς μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (33-39).

Με ένα 5-0 μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, ξεφεύγοντας σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς (33-44), ενώ παρά την αντίδραση του Άρη, η ομάδα του Μπάνκι διατηρούσε στα ίδια επίπεδα την απόστασή της (39-50), μέχρι το 24’. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Τζόουνς (43-50), αλλά τον Σάκοτα να στέλνει τη διαφορά στο +12 (45-57) και την Ένωση να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +9 (52-61).

Την εξαιρετική της άμυνα συνέχεια η ΑΕΚ και στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τους Γκρίφιν και Χάντερ να την πηγαίνουν στο +13 (54-67). Ο Άρης προσπάθησε να μπει με απανωτά τρίποντα στο ματς (60-67), με τους Ματσιούλις και Χάντερ να απαντούν για το +12 (60-72) της Ένωσης, στο 36’. Οι παίκτες του Μπάνκι χαλάρωσαν, με τους «κίτρινους» να πλησιάζουν συνεχώς με τους Τζόουνς και Κάιζερ (70-76). Με 2/2 βολές, ο Λαρεντζάκης έδωσε… ανάσα (70-78), αλλά η Ένωση έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τον Μποχωρίδη να βάζει … φωτιά στο ματς στα 17’’ πριν τη λήξη, καθώς το έφερε στο καλάθι (77-79). Στη συνέχεια, ο Σάκοτα ευστόχησε στο ζευγάρι των βολών του και αφού ο Άρης αστόχησε στην τελευταία επίθεση, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με το τελικό 77-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81

Άρης (Αγγέλου): Σλαφτσάκης 1, Μποχωρίδης 24 (4), ΜακΓκί 6, Μπελ 7 (1), Νταλό 7 (1), Βεργίνης 3 (1), Φλιώνης 2, Χρηστίδης 3 (1), Τζόουνς 15 (2), Κάιζερ 9 (1).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 10 (1), Τσαλμπούρης 5 (1), Χάντερ 16, Γκρίφιν 14 (2), Σαντ-Ρόος, Μωραΐτης 2, Σάκοτα 11 (2), Λαρεντζάκης 13 (1/9τρ.), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 10, Μέις.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση