Πολύτιμη νίκη του Παναθηναϊκού με την Μπασκόνια και τώρα… ξανά ντέρμπι!

Έκανε το χρέος του κόντρα στην Μπασκόνια

Την... ανάσα που έψαχνε βρήκε ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» νίκησαν με σκορ 95-81 την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ και έσπασαν το αρνητικό σερί δύο ηττών που έτρεχαν στην Ευρωλίγκα, ανεβαίνοντας στο 2-3 και στρέφοντας πλέον την προσοχή τους προς το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την Basket League (30/10, 20:15)!

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα για τρεις περιόδους απέναντι στους «λειψούς» αλλά μαχητικούς Βάσκους, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξε όπως έπρεπε, έβγαλε άμυνες, βρήκε αιφνιδιασμούς και μεγάλα σουτ, και έφτασε τελικά σε μία νίκη-βάλσαμο χωρίς άγχος στο φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά κόντρα στον νευρικό Παναθηναϊκό και προηγήθηκαν 0-4 με Χάουαρντ και ΜάκΙνταϊρ, πριν ο Χουάντσο μειώσει σε 3-4 με τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο καθαρό μυαλό και βρέθηκαν στο 3-8 με πόντους από Χάουαρντ και Κότσαρ, όμως ο Σλούκας έβαλε τρίποντο για το 6-8 από την κορυφή και ισοφάρισε σε 8-8 με λέι απ. Μαρίνκοβιτς και Βιλντόσα αντάλλαξαν τρίποντα για το 11-11, όμως οι Βάσκοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με Ραϊέστε και Μάνιον (13-15). Ο Χουάντσο έκανε «στοπ» στη μία πλευρά και φόλοου στην άλλη για το 15-15, όμως η Μπασκόνια απάντησε με σερί 5-0 δια χειρός Μάνιον και Χάουαρντ για το 15-20. Οι πράσινοι απάντησαν με δικό τους σερί, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Γκάι για το 24-22.

Με τον Λεσόρ σε φοβερή κατάσταση, οι πράσινοι βρέθηκαν γρήγορα στο +5 στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-25), όμως ο Σεντεκέρσκις έβαλε κρίσιμο γκολ φάουλ για το 30-28. Γκραντ και Γκάι με ατομικές ενέργειες ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (34-28), ενώ ο Μήτογλου με δύσκολο τρίποντο έγραψε το 37-30. Με πρωτοστάτη τον Βάνια Μαρίνκοβιτς, η Μπασκόνια έμεινε ψύχραιμη και μείωσε γρήγορα σε 39-37, όμως Λεσόρ και Γκριγκόνις αποκατέστησαν ένα +6 για τους γηπεδούχους (43-37). Μετά από ανταλλαγές τριπόντων δια χειρός Χάουαρντ και Γκριγκόνις, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 48-43.

Παναθηναϊκός-Μπασκόνια

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ένα γκολ φάουλ του Γκάι έστειλε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +8 (53-45). Ο Χάουαρντ μείωσε με φοβερό τρίποντο, ωστόσο ο Γκραντ είχε απάντηση με γκολ φάουλ για το 55-48, ενώ ο Λεσόρ πήρε τρία επιθετικά ριμπάουντ στην ίδια φάση και έγραψε το 57-48. Ο μόνιμος κίνδυνος Χάουαρντ έβαλε τρεις βολές για το 57-51, ενώ με ηγέτη τον Κότσαρ η Μπασκόνια πλησίασε στο 59-55, πριν ο Σλούκας βάλει δύο βολές για το 61-55. Ο Μαρίνκοβιτς έβαλε υψηλότατης δυσκολίας τρίποντο για το 61-59, ενώ ο Κότσαρ ισοφάρισε σε 63-63. Ο Λεσόρ έβαλε γκολ φάουλ για το 66-63, και άλλες δύο βολές για το 68-63, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 70-66 μετά από «φτηνό» τρίποντο του Μάνιον στη λήξη.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Μήτογλου υπέγραψε το +9 των γηπεδόυχων (75-66), μετά από δύο καλές άμυνες και κλεψίματα από Γκραντ και Γκριγκόνις. Ο Λεσόρ έβαλε δύο βολές, γράφοντας το 77-66, πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς, ενώ ο Μήτογλου έβαλε τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 81-68. Η Μπασκόνια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και μείωσε σε 81-72 με συνεχόμενους πόντους από Σεντεκέρσκις, Χάουαρντ. Ο Μήτογλου έδωσε εμφατική απάντηση, με τρίποντο που διαμόρφωσε το 84-72, ενώ ο Γκραντ ευστόχησε επίσης, για το 87-74, σημείο όπου έλαβε ουσιαστικά τέλος το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-43, 70-66, 95-81