Ολυμπιακός: Επιχείρηση… ανασύνταξη για την ομάδα του Πειραιά

Με στόχο την επιστροφή στις νίκες

Πληγωμένος πνευματικά και βαθμολογικά ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στη «LDLC Arena» τη Βιλερμπάν (22/12, 20:45), για τη 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με το… αριστερό στη διπλή εβδομάδα, καθώς γνώρισαν την ήττα 69-67 από τη Βίρτους, που ήταν η δεύτερη σερί τους στη διοργάνωση και τους έριξε στο 7-8, στη βαθμολογία. Στην Μπολόνια, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας διψήφια διαφορά, ήταν μπροστά στο σκορ για πάνω από 36 λεπτά, αλλά στο τέλος κατέρρευσε και έτσι οι Ιταλοί πήραν τη νίκη.

Αγωνιστικά προβλήματα δεν έχει ο Ολυμπιακός, καθώς είναι άπαντες διαθέσιμοι. Μοναδικός απών παραμένει φυσικά ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ, ο οποίος θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στον δεύτερο γύρο.

Από την άλλη, ακόμη πιο δύσκολη είναι η κατάσταση στη Βιλερμπάν. Η ομάδα του Τζανμάρκο Ποτσέκο γνώρισε τη συντριβή 84-61 στο Μιλάνο από την Αρμάνι και αυτή ήταν η έβδομη σερί της ήττα, με αποτέλεσμα να κατρακυλήσει στο 2-13 και να βρίσκεται στην τελευταία θέση. Μάλιστα, η ASVEL είναι η μοναδική ομάδα μέχρι στιγμής στην Ευρωλίγκα που δεν έχει νίκη στο γήπεδό της, μετρώντας μόνο ήττες στα επτά ματς που έχει δώσει, είτε στο «Αστρομπάλ», είτε στη «LDLC Arena»!

Από ‘κει και πέρα, ο Ποτσέκο έχει έναν πολύ σημαντικό «πονοκέφαλο» ενόψει του ματς με τον Ολυμπιακό. Κι αυτό γιατί, ο Νάντο Ντε Κολό αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό από την αναμέτρηση με την Αρμάνι και δύσκολα θα είναι σε θέση να αγωνιστεί κόντρα στους «ερυθρόλευκους».

Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι Όλεγκς Λάτισεβς (Λετονία), Άνε Πάντερ (Γερμανία) και Σέφι Σεμές (Ισραήλ).