Άξιος της μοίρας του ο Ολυμπιακός έχασε δικό του ματς στην Μπολόνια!

Παρά το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα για πάνω από 36 λεπτά, ο Ολυμπιακός κατέρρευσε στην Μπολόνια

Τα δικαιώματα που έδωσε «πλήρωσε» ξανά ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά, είχαν το προβάδισμα για 36 λεπτά, αλλά στο τέλος τα έκαναν «θάλασσα» και ηττήθηκαν 69-67 από τη Βίρτους, στην Μπολόνια.

Ο συγκινητικός Λαρεντζάκης κρατούσε «ζωντανή» την ομάδα του Πειραιά (67-67), μέχρι το 37’. Ωστόσο, ένα επιθετικό φάουλ του Γουόκαπ, ένα καλάθι του Χάκετ στα 41’’ πριν και το άστοχο τρίποντο του «Λάρι» στην εκπνοή (ενώ ο Γουόκαπ είχε ανοικτό γήπεδο για λέι απ), κόστισαν την ήττα.

Πλέον, ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 7-8, ενώ από την άλλη η Βίρτους ανέβηκε στο 11-4.

Πρώτος σκόρερ ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους, με τον Φαλ να προσθέτει 12π. και τον Μιλουτίνοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 11 ριμπάουντ.

Από τους Ιταλούς, κορυφαίος ήταν ο Κορντινιέ με 13 πόντους και ο Μπελινέλι με 12π.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και τον Φαλ στην επίθεση μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα λεπτά, πηγαίνοντας αρχικά στο 0-6 και με τον Πίτερς στο +8 (4-12), στο 4’. Η απάντηση της Βίρτους ήρθε από τον Κορντινιέ, ο οποίος με δικούς του πόντους έφερε το ματς στον πόντο (14-15), στο 7’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με τους Φαλ και Μιλουτίνοφ για το +5 (14-19), αλλά με ένα καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ στη λήξη του χρόνου το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε στο 17-19, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να μην πετυχαίνουν ούτε ένα τρίποντο (0/7).

Με πολύ καλή άμυνα και τα πρώτα τρίποντα από Λαρεντζάκη και Μπραζντέικις μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 8-0, που τον έστειλε στο +10 (17-27), στο 12’. Η Βίρτους «ξεκόλλησε» με τρίποντο του Παγιόλα, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με τη φροντ λάιν τους και με Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ για το +13 (22-35), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός του ματς έπεσε και οι Πειραιώτες στηρίχτηκαν ξανά στην άμυνά τους, ενώ με καλάθια του Πίτερς πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (28-40).

Χωρίς συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος με τους Κορντινιέ και Κέικοκ να κάνουν επιμέρους σκορ 9-3 και η Βίρτους να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (37-43), στο 23’. Οι Μιλουτίνοφ και Κάναν κράτησαν επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», με τους Μπελινέλι και Σενγκέλια να βρίσκουν ρυθμό και τους Ιταλούς να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο (44-48), στο 26’. Με τρίποντο του Κάναν οι Πειραιώτες πήραν «ανάσα» και με τους Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος να μπαίνουν στην… εξίσωση, ξέφυγαν στο +10 (45-55), με τον Κορντινιέ να διαμορφώνει το 47-55 της τρίτης περιόδου.

Με καλάθι του Φαλ στην πρώτη επίθεση του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 (47-57), με τα λάθη στη συνέχεια να δίνουν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στη Βίρτους για σερί 6-0 (53-57), στο 33’. Οι Λαρεντζάκης και Φαλ αντέδρασαν για το +7 (55-62), ωστόσο νέα λάθη και τα πολλά φορτωμένα φάουλ, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν με τον Ντόμπριτς στο καλάθι (60-62). Με τρίποντο ο Λαρεντζάκης «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, αλλά Χάκετ και Ντόμπριτς έβαλαν τους Ιταλούς μπροστά (67-65). Ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, κάνοντας 2/3 για την ισοφάριση (67-67), στο 37’. Εκεί, οι Πειραιώτες δεν βρήκαν καλάθι, με τον Χάκετ να κάνει το 69-67 στα 41’’ πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Γουόκαπ έκανε επιθετικό φάουλ στον Χάκετ, ο Φαλ έβγαλε την άμυνα στον Σενγκέλια, με τον Γουόκαπ να έχει ανοικτό γήπεδο, αλλά να δίνει πάσα έξω στον Λαρεντζάκη, ο οποίος αστόχησε στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

Πηγή: Sport-fm.gr

Α1: Τελευταία Ενημέρωση