Άρης - Ήφαιστος Λήμνου 65-54: Είδε το φως του ο Άρης!

Επιστροφή στις νίκες μετά από 56 ημέρες για τον Άρη

Μετά από 56 ημερολογιακές ημέρες ο Άρης… είδε το φώς του καθώς επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Ήφαιστου Λήμνου με 65-54 μπροστά σε περίπου 5.000 φίλους του στο Nick Galis Hall.

Μέσα από την επιθετική άμυνά του, ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό μπορεί να μην φάνηκε στην πρώτη περίοδο όπου οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο σκορ (17-13, 7’), αλλά… έβγαλε μάτι από τη στιγμή που βγήκε από το γήπεδο ο Μπρέιζελτον. Ο Άρης πέρασε την μπάλα στο καλάθι, εκτέλεσε με ακρίβεια (8/11 δίποντα και 3/4 τρίποντα), ενώ ο Ηφαιστος Λήμνου πήρε ανάσες μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ του Έβανς. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 26-20.

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για την ομάδα της Λήμνου η οποία δεν απάντησε στην επιθετική άμυνα του Άρη, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο φθάνοντας στα 13 στο τέλος του ημιχρόνου, ενώ δεν πάτησε ούτε στη ρακέτα έχοντας 3/16 προσπάθειες τριών πόντων. Ο Άρης επίσης δεν ήταν αποτελεσματικός στο μακρινό σουτ αλλά μέσα από τους πόντους που πήρε από λάθη του αντιπάλου ξέφυγε με 32-20 μετά τη συμπλήρωση τριών λεπτών στη δεύτερη περίοδο ενώ η μεγαλύτερη διαφορά ήταν αυτή του ημιχρόνου (42-26) καθώς ο Ήφαιστος περιορίστηκε στους έξι πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Ο Άρης έδειξε ότι είχε τον έλεγχο του αγώνα καθώς προηγήθηκε με 48-30 έπειτα από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί τα τρίποντα του Φριμάνις έκαναν τη διαφορά καθώς έδωσαν τη δυνατότητα στον Ήφαιστο να πλησιάσει έως και στους εννιά πόντους (48-39). Ο Άρης αντέδρασε μέσα από την άμυνά του, ενώ οι έξι διαδοχικοί πόντοι από τον Γκάρι Μπελ τον έβγαλαν από την κρίση (56-43, 30’).

Η τελευταία περίοδος είχε την ίδια ακριβώς εικόνα με το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης είχε διαφορά ασφαλείας (61-44, 33’), αλλά και πάλι «κόλλησε» στην επίθεση, έμεινε για περίπου 3:30 χωρίς καλάθι και ο Ήφαιστος Λήμνου μείωσε σε 61-50 (36:30). Εκεί οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε δύο διαδοχικά ελεύθερα σουτ τριών πόντων κι έτσι ο Άρης δεν πλήρωσε τη δυστοκία του στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-26, 56-43, 65-54

Πηγή: gazzetta.gr

Α1: Τελευταία Ενημέρωση