Προβάδισμα για Ρέθυμνο με… μπαλωθιές από την περιφέρεια!

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Μελίνα Μερκούρη»!

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κολοσσός έφτασε στο +17, αλλά στη συνέχεια το Ρέθυμνο άρχισε να… πυροβολεί από την περιφέρεια (14/38 τρίποντα) και να παίρνει τη νίκη (84-71) στην παράταση, κάνοντας το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα playoffs της Α1.

Το 63-63 ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας του ματς, το οποίο διαμόρφωσε ο Γιαννόπουλος στα 22’’ πριν τη λήξη, με τους Χολ και Βασιλόπουλο να αστοχούν διαδοχικά στο σουτ της νίκης για τους Ροδίτες, οι οποίοι θα περιμένουν τους Κρητικούς την Κυριακή (23/4, 17:00) στο «Βενετόκλειο» για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς.

Από νωρίς απέκτησε καλό ρυθμό το ματς, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά (5-4), αλλά τον Κολοσσό να πατάει το… γκάζι και να πηγαίνει στο +5 (5-10). Στη συνέχεια, η ομάδα της Ρόδου απέκτησε τον πλήρη έλεγχο και με τον Χολ να «ζεσταίνεται» επιθετικά, πήγε σε μία διαφορά ασφαλείας (7-15), την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-22).

Με πρωταγωνιστή τον Λέμον, το Ρέθυμνο αντέδρασε στην αρχή της δεύτερης περιόδου και με ένα 6-0 πλησίασε στο καλάθι (20-22). Ωστόσο, η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε άμεσα με τον Ρέλεφορντ, ο οποίος τους έσπρωξε σε ένα 9-0, στα μισά, για το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα (20-31). Η εξέλιξη αυτή έδωσε… φτερά στους Ροδίτες, οι οποίοι παίζοντας πιο ελεύθερα –αλλά με σωστές επιλογές- πήγαν στα αποδυτήρια με το +15 (24-39).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τσούκου έστειλε τον Κολοσσό ακόμη και στο +17 (24-41), με τους Ροδίτες να είχαν τον έλεγχο μέχρι τα μισά (31-47). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, όπου μέσα από την καλή τους άμυνα, αλλά και τη βελτίωσή τους έξω από τα 6,75μ., έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-1 και έτσι πλησίασαν στους τρεις πόντους (45-48), περίπου 1:30’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Βασιλόπουλος έκοψε τη φόρα των Κρητικών και έδωσε «αέρα» έξι πόντων στην ομάδα του (45-51).

Η περιφέρεια του Ρεθύμνου συνέχισε να λειτουργεί καλά και στην τέταρτη περίοδο, με τους Φιτζπάτρικ και Γιαννόπουλο να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα (51-51). Με ένα μίνι-ξέσπασμα του Ρέντικ, ο Κολοσσός ξεκόλλησε (51-55), με τους Κρητικούς να μειώνουν αμέσως (54-55) και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο σε όλη τη συνέχεια. Το ντέρμπι καλά κρατούσε, με το τρίποντο του Άρνολντ να δίνει το προβάδισμα (61-59) στο σύνολο του Βετούλα, τον Βασιλόπουλο να το δίνει εκ νέου στον Κολοσσό (61-63) και τον Γιαννόπουλο να κάνει το 63-63, στα 22’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, οι Χολ και Βασιλόπουλος αστόχησαν και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ρέντικ κρατούσε με… νύχια και με δόντια τον Κολοσσό μπροστά (66-67), στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου. Ωστόσο, ακολούθησε ένα… μπαράζ τριπόντων από το Ρέθυμνο, το οποίο αρχικά πήγε σε μία απόσταση ασφαλείας (74-67) και την κράτησε μέχρι το τέλος, παίρνοντας και τη νίκη με το τελικό 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 κ.α., 84-71 α’ παρ.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10, Άρνολντ 14 (2), Φιτζπάτρικ 20 (4), Λέμον 13 (1), Ραζής, Σάφτενααρ 3 (1), Τάλτον 4, Καμπερίδης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20 (6).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (1), Βασιλόπουλος 9, Χολ 9 (1), Λιάπης, Τσούκου 2, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 5, Παπαδάκης, Γουότσον 4.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση