Ξεπέρασε το εμπόδιο του Κόροιβου

Ο δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 75-66 του Κόροιβου στο κλειστό της πυλαίας για την προτελευταία αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά και κατάφερε να προηγηθεί με 20-7 στην πρώτη περίοδο. Στην συνέχεια ο Κόροιβος ήταν πιο ανταγωνιστικός αλλά σε καμία φάση του αγώνα δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και έτσι το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών βρήκε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να κερδίζει με 75-66.

Για τους νικητές μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Σόμπι με 15 πόντους ενώ στους 12 πόντους σταμάτησε ο Μαργαρίτης ο οποίος μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Ακόμη μια θετική παρουσία για το προσφατικό μεταγραφικό απόκτημα,Ιβάν Άσκα με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 10 πόντους σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Μακ Λέλαν δεν ήταν αρκετή με τον 23 χρονο γκάρντ να έχει 19 πόντους,6 ριμπάουντ αλλά αποβλήθηκε στο τέλος του αγώνα καθώς συμπλήρωσε τα 5 ομαδικά φάουλ.

ΠΑΟΚ: Σόμπι 15, Κόνιαρης 7, Τσόχλας 8, Μαργαρίτης 12, Μακ Φάντεν 3, Γλυνιαδάκης 3, Πέινερς 14, Άσκα 10, Κλάντον 3

Κόροιβος: Μακ Λέλαν 19, Γκότσερ 8, Στάρκς 6, Σανέ 4, Σαχπατζίδης 9, Σπυρωδινίδης 9, Πόλαρντ 11

Τα δεκάλπετα: 20-7, 18-16, 18-25, 19-18